چگونه شیشه را مات کنیم و بهترین روش آن چیست!؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، شیشه ها عمدتاً در پنجره ها و درهای فضاهای خانگی و اداری کاربرد دارند و استفاده از آن ها از مهم ترین اصول طراحی فضاهای مختلف است. شیشه ها به دلیل شفاف بودن گاهی مسائلی را برای افراد از جمله دید به فضای داخلی در خانه ها و همچنین تابش مستقیم نور خورشید آزار دهنده به دست می دهند. روش های زیادی برای خلاصی از این مسائل وجود دارد که استفاده از شیشه مات کن ها از بهترین این روش ها است. در این مطلب از خبرنگاران مروری بر انواع روش های مات کردن شیشه خواهیم داشت.

چگونه شیشه را مات کنیم و بهترین روش آن چیست!؟

چرا باید از مات کردن شیشه استفاده کرد؟

راه های زیادی برای رفع کردن مسائل مربوط به شفاف بودن شیشه ها وجود دارد. استفاده از پرده آن هم در فضاهای اداری که تعداد زیادی از شیشه ها وجود دارند، شاید چندان مناسب نباشد و باعث شلختگی فضا شود. در فضاهای خانگی هم که نصب پرده هزینه زیادی در بر دارد، نور خورشید به راحتی می تواند به آن ها آسیب وارد کند. با مات کردن شیشه به روش های مختلف هم می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد و هم فرد در انتخاب طرح و میزان مات بودن شیشه دست بازی دارد.

بیشتر بخوانید: اجرای نمای شیشه ای ، معرفی و مراحل اجرا به روش های مختلف

انواع روش های مات کردن شیشه

از مهم ترین و پرکاربردترین روش ها برای مات کردن شیشه ها و تولید شیشه های مات می توان به چند روش زیر اشاره کرد:

  • استفاده از برچسب های مات کننده
  • استفاده از اسپری مات کننده
  • مات کردن به روش سند بلاست
  • مات کردن به روش اسید شوری

مات کردن با استفاده از برچسب

اگر خودتان قصد دارید که مساحت کمی از شیشه های داخل خانه یا محل کار خود را مات کنید بدون شک استفاده از این روش ساده ترین و کم هزینه ترین راه است. اولین گام برای این کار تهیه برچسب مورد نظر بر اساس طرح و سبک است که به راحتی می توانید از فروشگاه های اینترنتی تهیه کنید. مراحل اجرای این روش به طور خلاصه در زیر آمده است.

تمیز کردن سطح شیشه

در این مرحله از نصب برچسب های مات کننده شیشه می توان از محلول های تمیز کننده استفاده کنید. بعد از شستشو با محلول، شیشه را با آب گرم هم بشویید. بعد از اتمام فرآیند شستشو با یک پارچه نخی و کاملاً تمیز تمامی سطح مورد را کاملاً خشک کنید.

آماده کردن برچسب

در مرحله بعد باید برچسبی که از پیش تهیه کرده ایم را بر اساس اندازه های شیشه آماده کنیم که شاید شامل برش دادن آن نیز شود. سعی کنید اندازه برچسب را یک تا دو سانتی متر بزرگ تر از اندازه شیشه برش دهید تا از کاملاً پوشش دادن سطح شیشه مطمئن شوید. بعداً می توانید به راحتی قسمت های اضافی را جدا کنید.

جدا کردن لایه پشت برچسب

بعد از آماده کردن همه چیز باید نسبت به جدا کردن این لایه اقدام کرد زیرا برچسب با چسب پوشیده شده است که نباید آلودگی در سطح آن ایجاد شود و به همین دلیل لایه نازک برای محافظت از چسب روی آن قرار داده شده است. بعد از جدا کردن این لایه، تمام سطح برچسب مات کننده را با اسپری مخصوص خیس کنید. این اسپری نقش روان کننده را ایفا می کند.

نصب برچسب

در این مرحله از مات کردن شیشه، برای نصب برچسب مات کننده بهتر است که از یک نفر کمک بگیرید. در نصب بعضی از برچسب ها باید سطح شیشه را مقداری خیس کرد اما بعضی از برچسب ها از چسب های مخصوص استفاده می کنند و نیازی به خیس کردن شیشه نخواهد بود. در واقع هدف از خیس کردن تنها نگه داشتن موقتی برچسب به سطح شیشه است.

بعد از کندن پوشش پشتی برچسب، آن را با دقت روی سطح شیشه قرار دهید. برچسب خیس شده روی سطح شیشه به راحتی جای می گیرد. در در دست دریافت برچسب مات کننده دقت و هماهنگ عمل کنید تا لازم به کندن دوباره آن نباشد. بعد از چسباندن برچسب، سطح آن را با اسپری خیس کنید و با استفاده از شیشه روب به سطح آن بپردازید تا حباب های احتمالی رفع شوند.

جدا کردن قسمت های اضافی

بعد از اتمام کار با استفاده از کاتر یا یک چاقوی تیز نسبت به بریدن قسمت های اضافی اقدام کنید. این کار را از پایین شروع کنید بهتر است.

مات کردن با استفاده از اسپری

روش دیگری از مات کردن شیشه که افراد نه چندان حرفه ای می توانند آن را اجرا کنند استفاده از اسپری های مات کننده شیشه است. این اسپری ها را می توان در طرح و رنگ های مختلفی در فروشگاه ها تهیه کرد. هنگام اعمال اولین لایه از اسپری باید تقریباً 10 تا 15 دقیقه تا خشک شدن اسپری مات کننده صبر کرد.

بعد از خشک شدن کامل، اگر میزان مات بودن شیشه کم بود می توانید یک لایه دیگر از مات کننده رو اجرا کنید. این کار را تا رسیدن به نتیجه دلخواه ادامه دهید. اسپری هایی که جدیداً در بازار موجود هستند فاقد سرب بوده و سالم تر هستند. از این رو حتماً از فاقد سرب بودن این اسپری ها اطمینان حاصل کنید. در ضمنً سعی کنید با دقت و آرام آرام اسپری را اعمال کنید تا سطح مات یکنواخت باشد. اگرچه استفاده از این روش ساده و برای بسکمک از افراد مبتدی نیز امکان پذیر است اما معایبی نیز با این روش همراه هستند که از مهم ترین آن ها می توان به بود تند و آزار دهنده بعضی از انواع آن اشاره کرد.

مات کردن به روش سند بلاست و اسید شوری

مات کردن شیشه به روش اسید شوری عمدتاً در کارخانه و برای تولید شیشه های مات مورد استفاده قرار می گیرند و نمی توان در خانه آن ها به اجرا درآورد یا حداقل به دانش فنی زیادی نیاز دارد. عملیات مات کردن به روش سند بلاست توسط اپراتور در محل نصب شیشه اجرا می شود. این عملیات برای مات کردن مساحت زیادی از شیشه ها استفاده می شود. این روش به صورت دستی و اتوماتیک انجام می شود.

سخن آخر

مات کردن شیشه در خانه ها و فضاهای اداری مزایای زیادی می تواند در پی داشته باشد. روش های زیادی برای بهره بردن از شیشه های مات وجود دارند. استفاده از برچسب و اسپری برای مات کردن شیشه از جمله روش هایی هستند که نیاز به دانش فنی چندانی ندارد و برای کاربرد در خانه ها بسیار مناسب هستند. روش اسید شوری که مقداری منسوخ شده است و همچنین روش سند بلاست بیشتر در مقیاس های بزرگ تر مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع: ویکی ساختمان

به "چگونه شیشه را مات کنیم و بهترین روش آن چیست!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شیشه را مات کنیم و بهترین روش آن چیست!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید