نادرترین رنگ چشم در دنیا کدام است؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، برخلاف تصور رایج، همواره نمی توان رنگ چشم نوزاد را فقط بر اساس رنگ چشم والدین پیش بینی کرد، بلکه فرآیندی پیچیده در پشت رنگ چشم های ما وجود دارد.

نادرترین رنگ چشم در دنیا کدام است؟

به گزارش خبرآنلاین به نقل از یورونیوز، مردمک وسط چشم ما تقریبا همواره سیاه است، اما حلقه رنگی اطراف آن که عنبیه نامیده می گردد، رنگ های مختلفی دارد. رایج ترین رنگ عنبیه قهوه ای است، اما نادرترین رنگ چشم چیست؟

کمیاب ترین رنگ چشم در دنیا چیست؟

سبز به عنوان نادرترین رنگ چشم در دنیا گزارش شده است. نظرسنجی آموزشگاه چشم پزشکی آمریکا نشان داد که فقط 9 درصد از مردم دارای چشمان سبز هستند، و 45 درصد چشم های قهوه ای، 18 درصد چشم های عسلی و 27 درصد چشم های آبی دارند.

اما اگر بخواهیم رنگ خاکستری را که به طور سنتی زیرمجموعه رنگ آبی قرار می گیرد را در یک دسته جدا قرار دهیم، این رنگ در صدر لیست نادرترین رنگ های چشم قرار می گیرد.

شاید برخی از شما از خود بپرسید پس رنگ مشکی در کجای این لیست واقع شده است؟ در واقع باید گفت برخلاف شعر ها و قصیده های گاه عاشقانه ای که برای چشم سیاه سروده شده است، چشمی به این رنگ وجود ندارد. بلکه آن ها یا فقط قهوه ای تیره هستند یا مردمک بزرگی دارند که باعث می گردد سیاه به نظر برسند.

در نظرسنجی آموزشگاه چشم پزشکی ایالات متحده یک درصد از شرکت نماینده ها گفته اند رنگ چشمشان قهوه ای، آبی، عسلی، خاکستری یا سبز نیست.

شاید اگر استاندارد های رنگ چشم انسان را در نظر نگیریم، رنگ چشم افراد دارای بیماری ژنتیکی آلبینیسم در صدر این لیست قرار می گیرد. از هر 20 هزار نفر یک نفر به بیماری آلبینیسم مبتلاست، گاهی چشم افراد مبتلا به این بیماری قرمز، صورتی یا بنفش به نظر می رسد. در افراد مبتلا به آلبینیسم مقادیر ملانین در پوست، مو و چشم بسیار اندک است.

در حقیقت عنبیه این افراد رنگدانه قرمز، صورتی یا بنفش ندارد بلکه به علت عنبیه شفاف، رگ های خونی داخل چشم نمایان می گردد و بر رنگ آن تاثیر می گذارند. این افراد اغلب مسائل بینایی جدی دارند.

آیا افراد می توانند چشم هایی با رنگ متفاوت داشته باشند؟

افرادی که به بیماری نادر دیگری به نام هتروکرومی مبتلا هستند، می توانند چشم هایی با رنگ های متفاوت داشته باشند. به عنوان مثال، آن ها ممکن است یک چشم قهوه ای و یک چشم آبی داشته باشند. این عارضه بعلاوه می تواند باعث گردد که دو رنگ مجزا در یک چشم ظاهر شوند که بخشی از عنبیه یک رنگ و بقیه رنگ دیگری داشته باشد.

بیشتر افراد مبتلا به هتروکرومی با چشم هایی با دو رنگ متفاوت متولد می شوند و هیچ مشکل سلامت یا مشکل دیگری با چشم خود تجربه نمی نمایند. با این حال، گاهی شرایطی می تواند باعث هتروکرومی شوند، از جمله سندرم هورنر و پیبالدیسم.

چه چیزی رنگ چشم شما را مشخص می نماید؟

رنگ چشم تحت تأثیر فراوری ملانین یا رنگدانه ها در عنبیه شما است. هرچقدر اندازه ملانین در چشم شما بیشتر باشد رنگ چشم شما تیره تر خواهد بود.

انواع مختلفی از ملانین رنگ چشم انسان را مشخص می نماید. یوملانین یک رنگدانه سیاه قهوه ای است که مسئول تیره شدن چشم ها، مو و پوست است. فئوملانین یک رنگدانه زرد و قرمز است که باعث ایجاد چشم های سبز یا کهربایی، مو های قرمز و کک و مک می گردد.

مردم کشور های دورتر از خط استوا معمولا چشم ها و پوست روشن تری دارند. چشم ها و پوست تیره تر در منطقه ها گرم تر و نزدیکتر به استوا رایج تر است. البته همه این ها به ژنتیک انسان بستگی دارد.

دانشمندان قبلاً فکر می کردند که وراثت رنگ چشم یک موضوع ساده است که تنها به غالب یا مغلوب بودن ژن ها بستگی دارد.

به عبارت دیگر، رنگ چشم قهوه ای (که غالب در نظر گرفته می گردد) در یک کودک قابل انتظار است حتی اگر فقط یکی از والدین چشمان قهوه ای داشته باشد. رنگ چشم آبی (که مغلوب در نظر گرفته می گردد) فقط در کودکی با دو والدین چشم آبی قابل انتظار است.

اما تحقیقات نشان داده است که ژنتیک رنگ چشم پیچیده تر از آن چیزی است که در گذشته تصور می شد. به عنوان مثال، دو نفر با چشمان قهوه ای می توانند فرزندی با چشمان روشن داشته باشند.

اغلب اوقات، افراد تا آخر عمر رنگ چشم یکسانی دارند. چشمان یک نوزاد چشم آبی ممکن است در سال اول یا حتی چند سال اول تولد کم کم تیره گردد، اما در باقی عمر رنگ چشم هایش ثابت می ماند.

با این حال، شرایط مختلفی وجود دارد که باعث می گردد رنگ چشم فرد تغییر کند. به عنوان مثال، آب مروارید می تواند چشم ها را کدر به نظر برساند. تغییر در رنگ چشم نیز می تواند به وسیله آسیب رخ دهد.

منبع: فرارو

به "نادرترین رنگ چشم در دنیا کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نادرترین رنگ چشم در دنیا کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید