مصوبه حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها زنگ خطر نهایی برای مطبوعات کشور است

به گزارش وبلاگ بایجانی، تهران (پانا) - در پی مصوبه هیات وزیران مبنی بر حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور نوشت این مصوبه زنگ خطر نهایی برای مطبوعات کشور بوده و نگرانی جدی و گسترده ای در میان اصحاب مطبوعات و رسانه ایجاد کرده است.

مصوبه حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها زنگ خطر نهایی برای مطبوعات کشور است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن نامه سید عباس صالحی به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در خصوص مصوبه حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها آمده است:

همانگونه که می دانید هیات وزیران به موجب ماده (14) مصوبه شماره 136159/ت 055289 مورخ 25//11/99 تحت عنوان آئین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت مقرر کرده است در اجرای ماده (50) قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور مبنی بر انجام تمامی مراحل برگزاری معاملات دستگاه های اجرایی به صورت الکترونیکی، انتشار دو تا سه نوبت فراخوان موضوع بند(ب) ماده(13) قانون برگزاری مناقصات صرفا به صورت الکترونیکی به وسیله ستاد معتبر و مکفی و مورد پذیرش می باشد و باید از انجام آن به کاغذ خودداری شود.

در ارتباط با مصوبه فوق نکات زیر مطرح است:

1- آئین نامه یاد شده، اصولا برای بررسی و اظهارنظر کارشناسی و حضور در کمیسیون مربوطه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارجاع نگردیده است. با آنکه در تمامی موارد به ویژه ماده 14 اخذ نظرات این وزارتخانه ضروری بوده است.

2- در جلسه یک شنبه مورخه 15 بهمن، اینجانب دو ساعت اولیه جلسه را حضور داشتم و به واسطه برنامه های جشنواره های فجر، جلسه را زودتر ترک کردم. آئین نامه فوق در ساعت پایانی مطرح شد با آنکه در دستور جلسه، موضوعات متعددی قبل از آن مطرح بود، مطمئنا ترتیب رعایت می شد نوبت به این دستور نمی رسید.!

3- مصوبه فوق الذکر، نگرانی جدی و گسترده ای را در میان اصحاب مطبوعات و رسانه ایجاد کرده است، چه اینکه در شرایط جاری سخت و عسرت اصحاب رسانه، می تواند زنگ خطر نهایی برای مطبوعات کشور باشد.

4- ماده 50 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه بر رعایت قانون برگزاری مناقصات تاکید می کند و هیچ صراحتی در خصوص عدم انتشار فراخوان در روزنامه های کثیرالانتشار ندارد.

مصوبه با قید فوریت و خارج از نوبت در دستور کار قرار قرار گیرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این نامه یادآور شده است:

5- ماده 14 مصوبه یاد شده، با قوانین زیر مغایرت روشنی دارد:

1/5- قانون مربوط به نشر آگهی های دولتی مصوب 13/04/1336 با اصلاحات بعدی:

به موجب ماده (1) این قانون از تاریخ تصویب این لایحه قانونی وزارتخانه ها و سازمان برنامه و بنگاه راه آهن و بانک ها و سایر بنگاه های دولتی و موسسات و شرکت هایی که به سرمایه دولت اداره می شوند مکلفند کلیه آگهی های دولتی را برای درج در جراید مستقیما به اداره کل انتشارات و تبلیغات ارسال دارند و همچنین آگهی هایی که به هزینه اشخاص باید به وسیله دولت منتشر شود.

2/5- بند 5 ماده (2) قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مقرر داشته: اجرای قوانین مربوط به مطبوعات و نشریات و تعیین ضوابط و مقررات مربوطه و تمرکز، توزیع و نشر انواع آگهی های دولتی و اجرای آن در داخل و خارج کشور.

3/5- الزام به چاپ آگهی های دادگستری در روزنامه های کثیرالانتشار:

- مواد (210) و (343) قانون امور حسبی

- مواد (174)، (344)، (394) و (616) قانون آیین دادسری کیفری

4/5- ماده (13) قانون برگزاری مناقصات مصوب 03/11/1383 مجمع تشخیص مصلحت نظام:

ب- فراخوان مناقصه عمومی باید به تشخیص مناقصه گزار در دو تا سه نوبت حداقل در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشوری یا استان مربوط منتشر شود.

5/5- بند (ج) ماده (11) قانون برگزاری مناقصات:

صالحی همچنین در این نامه تاکید کرده است:

ج- در معاملات بزرگ به یکی از روش های زیر عمل می شود:

1- برگزاری مناقصه عمومی به وسیله انتشار فراخوان در روزنامه های کثیرالانتشار.

2- برگزاری مناقصه محدود

با عنایت به مراتب یاد شده خواهشمند است دستور فرمائید اصلاح مصوبه پیش گفته هیات محترم وزیران برابر قوانین یاد شده با فوریت و خارج از نوبت در دستور کار هیات محترم وزیران قرار گیرد.

پیاپیش از بذل مساعدت که داشته و دارید سپاسگزارم

منبع: خبرگزاری پانا

به "مصوبه حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها زنگ خطر نهایی برای مطبوعات کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها زنگ خطر نهایی برای مطبوعات کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید