عکس، سلفی ناصرالدین شاه

به گزارش وبلاگ بایجانی، ناصرالدین شاه با علاقه و پشتکار خاصی کار یادگیری عکاسی را دنبال می کرد و از هر فرصتی برای عکاسی یا سوژه عکس شده استفاده می کرد. سوژه های ناصرالدین شاه برای عکاسی زنان حرمسرا، وقایع روزمره در کاخ سلطنتی، پرتره نزدیکان و درباریان... رجال و البته خودش بود.

عکس، سلفی ناصرالدین شاه

وبلاگ بایجانی | ناصرالدین شاه قاجار در عین آنکه در زمره اولین چهره هایی است که در تاریخ عکاسی ایران تصویرش بر صفحه داگرئوتیپ ثبت شده است، خود از پیشگامان تاریخ عکاسی در ایران به شمار می رود.

به گزارش مجله تاریخ وبلاگ بایجانی ، ناصرالدین شاه قاجار در کنار علاقه به شعر و نقاشی از اولین برخورد با دوربین عکاسی و قرار گرفتن در مقابل دوربین عکاسان فرنگی مجذوب این پدیده شد و با دایر کردن نخستین عکاسخانه ایران و آوردن معلمان فرنگی عکاسی به دارالفنون، خود نیز یادگیری مهارت ها و فنون آن را شروع کرد.

شاید علاقه ناصرالدین شاه به عکاسی به زمانی برگردد که ژول ریشار نخستین معلم زبان فرانسه مدرسه دارالفنون با دوربین اهدایی ملکه ویکتوریا از او عکاسی و شاه جوان را از تماشا تصویر خود سخت ذوق زده کرد.

این ذوق و علاقه باعث شد ناصرالدین شاه وقتی 19 سال داشت دستور دهد با دوربین عکاسی از تخت جمشید گزارش تصویری بگیرند و برای او بیاوردند. او بعلاوه دستور داد آقا رضاخان اقبال السلطنه، از درباریان نزدیک شاه، عکاسی را از فرانسیس کارلهیان عکاس فرانسوی بیاموزد تا بتواند در سفرهای مختلف همراه ناصرالدین شاه باشد و از او عکاسی کند.

در این میان خود ناصرالدین شاه با علاقه و پشتکار خاصی کار یادگیری عکاسی را دنبال می کرد و از هر فرصتی برای عکاسی یا سوژه عکس شده استفاده می کرد. سوژه های ناصرالدین شاه برای عکاسی زنان حرمسرا، وقایع روزمره در کاخ سلطنتی، پرتره نزدیکان و درباریان، اردوکشی ها، ییلاق ها، سفرها، مراسم سلام، اسب دوانی ها، شهرها، طبقات مختلف مردم، رجال و البته خودش بود.

ناصرالدین شاه یکی از عکاسانی بود که به گرفتن عکس سلفی بسیار علاقه داشت و ذوق آن را داشت که سوژه و عکاس خودش باشد؛ عکس زیر یکی از همین موارد است. شاه قاجار در این عکس که مربوط به سال 1282ه.ق است و نسخه ای از آن در آلبوم خانه کاخ گلستان نگهداری می گردد به خط خود نوشته: این عکس خودم را خودم در اندرون انداخته ام.

منبع: فرادید

به "عکس، سلفی ناصرالدین شاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، سلفی ناصرالدین شاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید