روزنامه خراسان: لامینورِ داریوش مهرجویی شعارزده است

به گزارش وبلاگ بایجانی، لامینور نسبت به مسائل قصه مانند علاقه شخصیت اصلی به موسیقی، رفتن او به سمت موسیقی اصیل و فاخر و مخالفت پدر، پرداختی سطحی و شعاری دارد. هیچ کدام از این موضوعات نزد تماشاگر پذیرفته نمی گردد و نریشن شخصیت اصلی نیز هیچ کمکی به روایـت قصه نمی کند.

روزنامه خراسان: لامینورِ داریوش مهرجویی شعارزده است

به گزارش خراسان، داریـوش مهرجویی سال 98 پس از شش سال دوری از سینما، فیلم تازه خود با نام لامینور را جلوی دوربین برد. این فیلم نیز مانند یکی از برترین آثار این فیلم ساز یعنی سنتوری قصه ای را با موضوع موسیقی روایت می کرد و بسکمک از تماشاگران و دوستداران داریوش مهرجویی منتظر تماشای لامینور بودند، اما نتیجه که خاتمه پس از حواشی و هیاهوی فراوان از اوایل اردیبهشت ماه اکران شد، ناامیدکننده است.

شعارزده و غیرقابل باور

لامینور قصه دختری به نام نادی با بازی پردیس احمدیه را روایت می نماید که به علت مخالفت پـدرش با موسیقی و نوازندگی، باید علاقه و توانایی اش را نادیده بگیرد. فیلم نسبت به مسائل قصه مانند علاقه دختر به موسیقی، رفتن او به سمت موسیقی اصیل و فاخر و مخالفت پدر، پرداختی سطحی و شعاری دارد.

هیچ کدام از این موضوعات نزد تماشاگر پذیرفته نمی گردد و نریشن شخصیت نادی نیز هیچ کمکی به روایـت قصه نمی نماید. لامینور سعی دارد به واسطه این نریشن جای خالی به تصویر کشیده شدن اتفاقات را پر کند و بخش های مبهم قصه یا انگیزه های نامعلوم شخصیت ها را به مخاطب بفهماند.

علاوه بر این، بسکمک از اتفاقات قصه و رفتار های شخصیت ها نیز برای تماشاگر توجیه منطقی ندارد، به این ترتیب مخاطب نمی تواند با شخصیت ها همراه و درگیر مسئله فیلم گردد.

بازی سیامک انصاری و بهناز جعفری مانند کاراکترشان اغراق شده است و پردیس احمدیه نیز بازی خوبی در لامینور ندارد. بـازی کـاوه آفـاق هم کاملا تصنعی و غیرقابل باور است. فیلم در خاتمه نیز سرانجام نامناسب و رهاشده ای دارد و به هیچ وجه توقع مخاطب را از کارگردانی باسابقه درخشان و پرافتخار داریوش مهرجویی برآورده نمی نماید.

واکنش های منفی و فروش پایین فیلم

نه تنها در میان نظرات تماشاگران، بلکه در میان واکنش های منتقدان نیز نقطه نظرات مثبتی درباره لامینور دیده نمی گردد. مهرزاد دانش منتقد سینما با انتشار توییتی نوشته: به احترام پیشینه جایگاه بلند سینمایی مهرجویی و به اعتبار گنجینه های درخشانی که برای سینمای ایران ساخت، واکنشی جز سکوت در قبال لامینور نمی توان داشـت.

امـا هوشنگ گلمکانی در واکنشی متفاوت راجع به فیلم نوشت لامینور را دوست داشته که نظر او باعث تعجب کاربران شده است. لامینور نه فقط در گروه بازیگران از حضور هنرمندانی خوش سابقه و معتبر مانند علی نصیریان و علی مصفا استفاده نموده، بلکه در پشت صحنه نیز از حضور چهره های خوش نامی مانند هایده صفی کمک و کریستف رضاعی به عنوان تدوینگر و آهنگساز بهره برده است، اما نتیجه نهایی اثری ماندگار در کارنامه داریوش مهرجویی نیست. لامینور فعلا چیزی حدود 900 میلیون فروش داشته که در این زمینه نیز شکست نشان می دهد.

منبع: فرارو

به "روزنامه خراسان: لامینورِ داریوش مهرجویی شعارزده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه خراسان: لامینورِ داریوش مهرجویی شعارزده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید