راهنمای خرید تجهیزات آکوستیک

به گزارش وبلاگ بایجانی، چگونه تجهیزات آکوستیکی را انتخاب کنیم؟

ممکن است برای شما هم رخ داده باشد که میکروفون، پری آمپ و اسپیکر مانیتور هایتان را به دقت انتخاب و خریداری نموده اید اما همچنان از کیفیت صدای پروژه های خود راضی نیستید. به احتمال بسیار قوی یکی از جوانب فوق العاده ضروری در ضبط را فراموش نموده اید! قطعا منشا این مشکل از آکوستیک فضا می باشد. هر صدایی که در استودیو فراوری می گردد ممکن است که با سطوح مختلف که دیوارها هستند برخورد نمایند و در نتیجه یا جذب شوند یا در محیط منعکس شوند. محیطی که آکوستیک نشده باشد روی رنگ موزیک اثر می گذارد که در بیشتر مواقع این تاثیر مخرب است و کیفیت صدا را پایین می آورد. به همین دلیل در این قسمت هدایت برای تهیه کردن تجهیزات آکوستیکی ارائه نموده ایم و توضیحاتی در این مورد خواهیم آورد که به بالا بردن سطح کیفیت موزیک شما یاری خواهد نمود.

راهنمای خرید تجهیزات آکوستیک

جذب صدا (Absorption)

فوم های آکوستیکی برای از بین بردن لرزش و اعوجاجاتی که به هنگام پخش صدا در محیط ایجاد می شوند، کاربرد فراوانی دارند. این اتفاقات، مسائل رایجی هستند که در فضاهایی که به طور اختصاصی برای ضبط و اجرای موزیک طراحی نشده اند، به وجود می آیند. اگر در یک محیط غیر آکوستیکی دست های خود را به هم بکوبید به دلیل بازگشت امواج صوتی در فضا، صدایی که شنیده می گردد برای ضبط کردن بسیار نامناسب و مخرب خواهد بود.

علاوه بر اینکه فوم با قیمتی فوق العاده به صرفه و مناسب در بازار عرضه می گردد، کار کردن با آن نیز بسیار ساده است چرا که می توان به راحتی آن را در هر سایزی برش داد و استفاده کرد. با به کار بردن فوم در آکوستیک کردن محیط استودیویی خود، با خاطری آسوده مطمئن خواهید بود که میکروفون ها صدایی تمیز و بدون لرزشی دریافت می نمایند و همچنین سیستم مانیتورینگ استودیو بالاترین کیفیت را به شما ارائه می دهد. از این جهت اطمینان دارید که موزیک شما در هر مکانی که پخش گردد، صدایی تمیز و دقیق خواهد داشت. در یک محیط مانیتورینگ، فوم به شما این امکان را می دهد تا موزیک را درست به همان صورتی که خواست آهنگساز بوده، بدون دخالت اعوجاجات محیطی بشنوید.

نشر صدا (Diffision)

عامل diffusion از تجمع امواج صدا جلوگیری می نماید. این عامل بدون آنکه انرژی آکوستیکی را در فضا را تغییر دهد و یا میزان فرکانس صدا را کم و زیاد کند، موج های ایستاده و لرزش ایجاد شده توسط اکو را از بین می برد. diffusion قادر است تا باعث گردد یک فضای کوچک، عظیم به نظر برسد و به عکس فضایی عظیم را کوچک کند. مقادیر استاندارد و متعادل diffusion و absorption بر دیواره ها و سطوح فضا متناسب با اندازه و استفاده ای که از محیط می گردد، متغییر است.

باس ترپ

طول موج های صوتی در فرکانس های پایین بسیار بلند و قدرتمند هستند و از این جهت کنترل کردنشان کاری پر زحمت و سخت می باشد. این واقعیتی است که چه به هنگام جلوگیری از انتقال آنها به محیط و چه هنگام جذب و دریافتشان به منظور پخش صدایی تمیز، همیشه مشکل ساز بوده است. مسئله دیگری که وجود دارد این است که این دسته از فرکانس ها معمولا در کنج و گوشه های اتاق جمع می شوند و میزان صدای باس موجود در محیط را به هم می ریزند. از این رو باس ترپ هایی که برای گوشه ها و کنج محیط طراحی شده اند برای داشتن صدایی شفاف و تمیز، از تجهیزات ضروری در استودیو به شمار می آیند.

متریال آکوستیکی را در چه قسمت هایی استفاده کنیم؟

اینکه از این تجهیزات کجا و چگونه استفاده گردد، هم نیازمند کمی هنر است و هم دانش استفاده از آنها! این کار بستگی به هدف شما از کار کردن در محیط استودیو و طراحی اتاق دارد. طرز قراردهی این تجهیزات به سلیقه شما خواهد بود، اما باید در نظر داشته باشید که اگر فقط برای یکبار صداهای بی کیفیت وارد موزیکتان گردد، خلاص شدن از آنها کار ساده ای نخواهد بود. در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که در جایگذاری تجهیزات استودیویی به شما یاری خواهند کرد.

فضایی که در آن میکس خواهید کرد

خیلی از طراحان فضای استودیو معتقدند که سطح دیوارها و قسمتی از سقف که رو به روی شخصی قرار می گیرند که کار ضبط را انجام می دهد باید به همان میزانی Apsorption آکوستیک گردد که سطوح پشت سر او (از دیوار ها گرفته تا سقف) کاور می شوند. سقفی که پشت سر فرد قرار می گیرد باید شامل ترکیبی از diffusion و absorption باشد. با این حال، دیگر طراحان بر این نظرند که دیوار های سفت و سخت دارای خاصیت diffuser باشند که توسط پنل های پهن و عریض absorption احاطه شده اند. دیوارهایی که در کنار محل نشستن فرد قرار گرفته اند، در قسمت پشتی، باید به میزان مساوی هم absorption باشند و هم diffusion. اگر بودجه محدودی برای این کار در نظر گرفته باشید، در این صورت آکوستیک کردن محدوده ای که قرار است میکس انجام گردد اولویت بیشتری نسبت به باقی محیط دارد. این کار محیط تحت کنترلی برای شنیدن در اختیار شما می گذارد.

فضایی که در آن ضبط می کنید

اگر می خواهید که یک isolation booth یا فضایی برای ضبط بسازید، محیط باید بطور کامل Absorptive باشد. از بالای دیوارها آغاز کنید و تا ارتفاعی نزدیک به زانوها و حتی کمتر، پایین بیایید. این کار به شما اجازه می دهد تا با اضافه کردن reverb، EQ و غیره کنترل بیشتری روی متغییرهای صوتی در ضبط خود داشته باشید. در هر حال، این کار سلیقه ای است. برخی از هنرمندان در چنین اتاقی احساس خفگی می نمایند برای همین در اینجا باید diffusion را هم لحاظ کنید.

اگر می خواهید از عایق صدا بهره ببرید، نکته مهمی که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که فوم های آکوستیکی و diffusors فضای استودیو یا اتاق را برای شما نسبت به صدا عایق بندی نمی نمایند. اینها وسیله های فوق کاربردی برای جذب و نشر صدا هستند که به شما یاری می نمایند صدا های محیط کیفیت بهتری داشته باشند. اما آنقدر قدرت ایزوله کردن صدا را ندارند که آن را در خود نگه دارند.

عایق بندی خوب صدا نتیجه دو فاکتور اصلی می باشد: چگال بودن و گپ های هوا. چگال بودن در نتیجه استفاده از متریالی چون Drywall، chipboard، plywood، sounboard، محصولات vinyl barrier (مانند SheetBlock)، lead و غیره بدست می آید. گپی که بین دیوارها و عایقی که روی آنها استفاده می کنید، در حد امکان باید حداقل به عرض 2 اینچ باشد. ترکیب درستی از چگالی و گپ هوا، ایزولیشن و عایقبندی خوبی را نتیجه می دهد. حال مقدار هریک بستگی به مهارت کسی دارد که آنها را نصب می نماید.

داورملودی مرجع تخصصی تجهیزات آکوستیک

و در خاتمه به شما پیشنهاد میکنم برای خرید پنل آکوستیک به سایت داورملودی به نشانی davarmelody.com مراجعه کنید.

منبع: همگردی

به "راهنمای خرید تجهیزات آکوستیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید تجهیزات آکوستیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید