عایدی دولت از مالیات خانه های لوکس تعیین شد

به گزارش وبلاگ بایجانی، طبق لایحه بودجه 1401 دولت از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای بالای 10 میلیارد تومان مالیات بر دارایی خواهد گرفت و درآمدی که از این محل برای خود پیش بینی نموده، 700 میلیارد تومان است.

عایدی دولت از مالیات خانه های لوکس تعیین شد

به گزارش وبلاگ بایجانی، در لایحه بودجه سال آینده سهم مالیات ها از عایدیهای دولت افزایش قابل ملاحظه ای داشته که مالیات از خانه های بالای 10 میلیارد تومان یکی از آنهاست و به توضیح بندهای زیر مشمول مالیات بر دارایی سالانه می شوند:

1- نسبت به مازاد 10 میلیارد تا 15 میلیارد تومان؛ یک در هزار

2- نسبت به مازاد 15 میلیارد تا 25 میلیارد تومان؛ دو در هزار

3- نسبت به مازاد 25 میلیارد تا 40 میلیارد تومان؛ سه در هزار

4- نسبت به مازاد 40 میلیارد تا 60 میلیارد تومان؛ چهار در هزار

5-نسبت به مازاد 60 میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

آنالیز نحوه محاسبه املاک لوکس بیانگر این است که صاحبان املاکی که ارزش آن ها بالای 61 میلیارد تومان است نیز مکلف به پرداخت سالانه پنج میلیون تومان مالیات هستند. به عنوان مثال، اگر قیمت یک خانه 260 متری معادل 26 میلیارد تومان باشد، صاحب آن باید سالانه سه میلیون تومان مالیات بپردازد.

البته واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای در حال ساخت و در حال تملک از این مالیات معاف هستند و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای تحت تملک خود و افراد تحت تکلف را حداکثر تا انتها بهمن سال 1401 پرداخت نمایند.

آیین نامه اجرایی این بند به وسیله وزارت امور مالی و دارایی تهیه می گردد و حداکثر تا انتها خرداد سال 1401 به تصویب هیئت وزیران می رسد. بعلاوه ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع شده، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است.

طبق این گزارش، درحالیکه مالیات خانه های لوکس و گران قیمت در بودجه سال های 1399 و 1400 نیز وجود داشت اما تا به امروز عزم جدی برای اخذ این مالیات به دلایل همانند تاخیر در تصویب آیین نامه اجرایی آن در هیئت دولت وجود نداشته است اما روز یکشنبه دولت لایحه بودجه 1401 را به مجلس تقدیم کرد و در آن، پیش بینی خود از عایدی حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی گران قیمت را معین نموده که رقم آن معادل 700 میلیارد تومان است که باید منتظر ماند و دید عملکرد دولت در این زمینه چگونه خواهد بود و می تواند این رقم را دریافت کند؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عایدی دولت از مالیات خانه های لوکس تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عایدی دولت از مالیات خانه های لوکس تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید