داستان جالب ضرب المثل تاریخی فوت کوزه گری؛ این اصطلاح از کجا آمد؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، اصطلاح رایج فوت کوزه گری که امروزه در زبان مردم بسیار از آن استفاده می گردد، زمانی کاربرد دارد که شخصی فوت و فن های کار را به دیگری می آموزد؛ اما نکته نهایی و مهم ترین اش را به او نمی گوید که در اصطلاح به آن فوت کوزه گری می گویند. اگر علاقه دارید تا بدانید داستان این ضرب المثل مشهور چیست، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

داستان جالب ضرب المثل تاریخی فوت کوزه گری؛ این اصطلاح از کجا آمد؟

به گزارش فرادید، در گذشته مردم بیشتر از ظرف های سفالی استفاده می کردند؛ زیرا تهیه ظروف چینی یا مسی هزینه زیادی داشت. ظروف گلی مانند کوزه، کاسه، خمره و... بسیار پرکاربرد بود و به همین خاطر بازار کوزه گران رونق زیادی داشت.

در همین ایام پسر جوانی که دنبال کار می گشت، به دکان کوزه گری رفت و از استاد کوزه گر خواست تا اجازه بدهد در کارگاهش کار کند. استاد پذیرفت و کم کم تمام فوت و فن های ساخت گل، ساخت ظروف، لعاب دادن و طراحی را به شاگردش آموخت. بعد از گذشت یک سال مرد جوان که حالا خودش را یک پا استاد می دید، به استاد کوزه گر گفت که دیگر نمی خواهد شاگرد او باشد و می خواهد دنبال کارش برود.

استاد هرچه از او خواهش کرد بماند تا شاگرد جدیدی را پیدا کند، مرد جوان قبول نکرد و مدتی بعد برای خودش کارگاه کوزه گری برپا کرد. او درست طبق آموزش های استاد گل را درست می کرد، ظروف را لعاب می داد و داخل کوزه می گذاشت؛ اما نتیجه کار برایش رضایت بخش نبود؛ زیرا می دید که رنگ ظروفی که ساخته است.

بعد از پخت کدر است و هرچه کوشید نتوانست دلیل را پیدا کند؛ بنابراین با حالتی پشیمان نزد استاد کوزه گر برگشت و دلیل را جویا شد. استاد گفت تو عجله کردی و زود از پیش من رفتی. حالا یک سال دیگر اینجا بمان تا خم و چم کار را خوب یاد بگیری.

مرد جوان یک سال دیگر ماند و به شاگردی دکان کوزه گری ادامه داد؛ اما درنهایت متوجه اشتباهش نشد و نتوانست بفهمد استاد چکار می نماید که او آن را نیاموخته است. پایان روزی استاد او را صدا کرد. کاسه گلی را برداشت و چند بار روی آن را فوت کرد. مرد جوان با تعجب نگاه کرد و متوجه رفتار استاد نشد. استاد گفت: خوب نگاه کن و دوباره روی کاسه را فوت کرد.

گرد و غبار از روی کاسه بلند شد. استاد گفت: این نکته ای بود که تو یاد نگرفتی. باید قبل از اینکه ظرف را داخل لعاب بزنی، چندبار روی آن را فوت کنی تا گرد و غبار روی ظرف از بین برود، وگرنه ظرف بعد از پخت داخل کوره کدر می گردد. حالا که فوت کوزه گری را یاد گرفتی، برو و کارگاهت را دوباره راه اندازی کن. به این ترتیب اصطلاح فوت کوزه گری وارد زبان عامیانه شد و هنوز هم در مکالمات مردم به کار می رود.

منبع: فرارو

به "داستان جالب ضرب المثل تاریخی فوت کوزه گری؛ این اصطلاح از کجا آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان جالب ضرب المثل تاریخی فوت کوزه گری؛ این اصطلاح از کجا آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید