خبرنگاران پرورش حسن یوسف

به گزارش وبلاگ بایجانی، این گیاهان رنگارنگ با برگ های مخملی خود دل هر بیننده ای را می برند! ولی چگونه باید آنها را شاداب و با طراوات مثل روز اولشان نگه داشت؟

خبرنگاران پرورش حسن یوسف

حسن یوسف یکی از گیاهانی است که منحصرا به خاطر داشتن شاخ و برگ رنگی نگه داری می گردد. این گیاه نگهداری بسیار آسانی دارد و به راحتی در درون و بیرون خانه رشد می نماید. برگ هایش در رنگ های سبز، قرمز، صورتی، نارنجی، زرد، با نقوش برجسته و منظم قابل یافت است. تکثیر این گیاه مانند آب خوردن است! حسن یوسف به وسیله بذر و قلمه ساقه قابل تکثیر است.

شرایط نگهداری

- نور: حسن یوسف به مکانی روشن با نور غیر مستقیم احتیاج دارد. نور مستقیم و شدید آفتاب رنگ های برگ ها را از بین می برد و به گیاه حالتی بی حال می دهد. نور خیلی کم هم باعث کم رنگ یا بی رنگ شدن شاخ و برگ می گردد.

- آبیاری: در طول فصل رشد خاک را دائما مرطوب نگه دارید اما با آغاز فصل سرما آبیاری را کاهش دهید و قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید سطح خاک گیاه خشک گردد.

- رطوبت: این گیاه رطوبت میانه محیط را دوست دارد. اگر رطوبت محیط کم است برای رشد بهتر حسن یوسف می توانید با استفاده از اسپری شاخ و برگ آن را غبار پاشی کنید.

دما: در تابستان دمای 20 تا 29 درجه سانتی گراد برای گیاه مناسب است و در زمستان تا دمای 10 درجه سانتی گراد را هم تحمل می نماید.

- تغدیه: در طول فصول رشد هر دو هفته یک بار گیاه را با کودهای مخلوط موجود در بازار کود دهی کنید.

- تکثیر: حسن یوسف به وسیله کاشت بذر یا قلمه ساقه قابل تکثیر است. گیاهان تازهی که از راه قلمه زنی به دست می آیند خصوصیاتی دقیقا مشابه گیاه مادر دارند. اما گیاهان به وجود آمده به وسیله کاشت بذر انواع تازهی هستند. گل دهی معمولا انرژی زیادی از گیاه می برد و آن را ضعیف می نماید، پس اگر نمی خواهید از بذر گیاه بهره ببرید، اجازه ندهید حسن یوسف تان به گل برود و به محض ظهور جوانه گل آنها را قطع کنید.

- تعویض گلدان: حسن یوسف در بهار به سرعت رشد می نماید. بسیاری از افراد حسن یوسف را فقط در طول تابستان و بهار پرورش می دهند و با آغاز فصل زمستان گیاه را دور می اندازند. اما حسن یوسف گیاهی چند ساله است و شما می توانید چندین سال پیاپی آن را داشته باشید. پس با آغاز فصل پاییز حسن یوسف تان را به مکان گرم تری منتقل کنید. در بهار سال بعد گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید، مقداری خاک گلدان خریداری کنید و به درون گلدان تازهتان بریزید سپس حسن یوسف را از گلدان قبلی اش خارج کنید و به گلدان تازه منتقلش کنید و گلدان را با خاک تازه پر کنید.

- آفات و بیماری ها

برگ ها زرد می شوند: کمبود رطوبت، کمبود مواد غذایی خاک و تشنگی گیاه، هر سه می توانند عامل این پدید باشند.

برگ های پایینی گیاه زرد می شوند: می تواند به خاطر آبیاری بیش از حد و یا بد بودن زهکشی خاک باشد.

برگ ها کم رنگ شده اند: نور کم یا خیلی زیاد است. بر طبق اندازه نوری که به گیاه تان می رسد عامل را تشخیص دهید.

روی گیاه حشرات سفید پرز مانندی ظاهر شده است: گیاه تان به شپشک آرد آلود مبتلا شده است. با استفاده از سموم ارگانیک یا سموم شیمیایی سیستمیک آنها را از بین ببرید.

برگ ها می ریزند: سردی هوا یا آبیاری کم هر دو می توانند عامل این پدیده باشند.

نکته ها

حسن یوسف درون خانه با خوشحالی به رشدش ادامه می دهد، فقط کافی است که خاکش را مرطوب نگه دارید و دما و رطوبت در حد دلخواهش باشد. اگر گیاه آغاز به گل دادن کرد سریعا جوانه های گل را قبل از بزرگ شدن از گیاه جدا کنید تا انرژی حسن یوسفتان را نگیرند. برای پرپشت شدن گیاه سر شاخه های بالایی را از 2 الی 3 سانتی متر پایین تر از نوک شاخه ببرید، تا رشد شاخه های جانبی را تقویت کنید.

چند واریته مختلف حسن یوسف را در یک گلدان بزرگ بکارید و از بازی رنگ حیرت انگیز آنها غرق لذت شوید!

منبع: فوت و فن

به "خبرنگاران پرورش حسن یوسف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پرورش حسن یوسف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید