حضور معلولین در جامعه با ورزش و بازی های بومی

به گزارش وبلاگ بایجانی، معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان گفت : با اجرای طرح ورزش و بازی های بومی در برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه در روستاها افراد دارای معلولیت ضمن پرورش قوای جسمانی، روانی و افزایش مهارت های ارتباطی خویش می توانند قابلیت های خود را در سایر زمینه ها و مشارکت اجتماعی ارتقا بخشند .

حضور معلولین در جامعه با ورزش و بازی های بومی

به گزارش وبلاگ بایجانی زنجان، فرهاد میرزایی با بیان اینکه طرح ورزش و بازی های بومی در سال گذشته برای اولین بار در استان زنجان به همراه هشت استان دیگر برگزار گردید اضافه کرد : با اجرای این طرح به بیش از 100 نفر از این افراد آموزش های لازم توسط تسهیلگران در رشته های پرتاب دارت ، آمادگی جسمانی ، طناب کشی ، شطرنج ، فوتبال دستی و تنیس روی میز ارائه شد .

وی ادامه داد: این طرح در سه مرحله اجرا می گردد که در مرحله اول افراد دارای معلولیت، کارشناسان و تسهیلگران مورد شناسایی و ارزیابی قرار می گیرند. در مرحله دوم افراد برگزیده آموزش های لازم را فرا می گیرند و در مرحله سوم تجهیزات ورزشی تهیه و توزیع می شوند و با آغاز فعالیت های ورزشی به مدت چهار ماه، رقابت های ورزشی در سطح شهرستان ها و استان برگزار می گردد.

میرزایی با بیان اینکه در برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه ، خدمات متعدد در جهت آموزش فرد معلول و خانواده ، مناسب سازی فضای داخلی منازل ، یاری به اشتغال محلی ، یاری به هزینه های درمان و تامین وسایل یاری توانبخشی و در ارجاع معلولان به مراکز تخصصی خدمات شایسته ای انجام داده است ، اظهار کرد : در سال گذشته 9 هزار نفر با اعتباری بالغ بر 1 میلیارد و 300 میلیون تومان از مزایای این برنامه برخوردار شدند .

وی با اشاره به اینکه تمامی افراد دارای معلولیت(طبق مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان)شناسایی شده است و وظیفه شناسایی افراد داری معلولیت جدید را تسهیل گران CBR برعهده دارند خاطر نشان کرد : با راه اندازی مراکز مثبت زندگی ، خدمت رسانی در روستاها و مناطق کم برخوردار و حاشیه شهرها نیز تسهیل می گردد .

معاون توانبخشی بهزیستی بیان کرد : باتوجه به سختی های تردد برای ساکنان روستاها ، استقرار و جانمایی مراکز مثبت زندگی به گونه ای بوده که این مراکز در نزدیکترین و قابل دسترس ترین منطقه استقرار یابند.

وی در ادامه به مراقبین خانگی اشاره نمود و اضافه کرد : 2 مرکز مراقبین خانگی در استان زنجان فعال می باشند ، یک مرکز در شهرستان زنجان با ظرفیت 110 نفر از افراد دارای معلولیت بسترگرا و 20 نفر مراقب آموزش دیده و مرکز دیگر در شهرستان خرمدره با ظرفیت 66 نفر ، با 12 نفر مراقب آموزش دیده که در این مراکز مراقبین در منازل افراد دارای معلولیت حضور پیدا نموده و خدمات لازم را که در دستورالعمل آمده به افراد دارای معلولیت ارائه می دهند.

منبع: جام جم آنلاین

به "حضور معلولین در جامعه با ورزش و بازی های بومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور معلولین در جامعه با ورزش و بازی های بومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید