ابلاغ رای محکومیت نجفی ؛ 7 سال و 9 ماه حبس

به گزارش وبلاگ بایجانی، وکیل مدافع محمد علی نجفی گفت: موکلم به جهت قتل عمد به 6 سال و نیم حبس و از باب نگهداری سلاح به یک سال و سه ماه حبس محکوم شد.

ابلاغ رای محکومیت نجفی ؛ 7 سال و 9 ماه حبس

به گزارش وبلاگ بایجانی به نقل از ایرنا، حمیدرضا گودرزی با بیان اینکه قتل عمد محرز دانسته شد، اضافه کرد: رأی موکلم امروز از سوی ریاست شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران ابلاغ شد.

وی ادامه داد: این رأی با نظر اکثریت نبوده و ریاست دادگاه و یکی از مستشاران این رأی را صادر کردند و مستشار دیگر تعدد را وارد ندانسته و در باب نگهداری سلاح حکم برائت دادند و نجفی را به سه سال حبس محکوم کردند.

گودرزی گفت: رأی قابل اجرا 6 سال و نیم حبس است البته رأی غیرقطعی است و اعتراض می کنیم تا به دیوان عالی کشور ارجاع شود زیرا به نظر ما رأی در تضاد با قوانین و مقررات حقوقی صادر شده است.

وی اضافه کرد: آقای نجفی طبق گزارش آگاهی، شخصا اسلحه را به آگاهی تسلیم کرده است و تبصره ماده 16 قانون اسلحه و مهمات مصوب سال 90 حاکی از آن است که هرکس داوطلبانه سلاح خود را تسلیم کند موجب دو درجه تخفیف خواهد بود.

گودرزی پیش از این نیز گفته بود: این رأی طبق مهلت قانونی 20 روز قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است و بطور قطع اعتراض خواهیم کرد زیرا نوع قتل را شبه عمد می دانیم.

محمد علی نجفی شهردار پیشین تهران، هفتم خرداد سال جاری، میترا استاد همسر دوم خود را به ضرب دو گلوله در منزل خود واقع در منطقه سعادت آباد تهران به قتل رساند و عصر آن روز با حضور در پلیس آگاهی تهران به قتل اعتراف و دلیل آن را اختلافات خانوادگی بیان نمود.

سه جلسه دادگاه این پرونده در شعبه یکم دادگاه کیفری به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی به صورت علنی برگزار شد و پس از آن، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه، هشتم مرداد ماه در نشست خبری از صدور رأی پرونده قتل میترا استاد خبر داد و گفت: قتل عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل همچنین نگهداری اسلحه غیرمجاز، سه عنوان اتهامی نجفی بود که دادگاه در دو موضوع متهم را محکوم کرده است.

وی اضافه کرد: دادگاه قتل عمد را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیای دم حکم به قصاص صادر کرده است همچنین دادگاه در مورد اتهام صدمه غیرموثر در قتل، چون معتقد به انجام فعل واحد بوده، رای برائت داده است و نجفی در مورد نگهداری سلاح غیرمجاز متهم به دو سال حبس محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: حکم صادره غیرقطعی و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است و در صورت اعتراض از ناحیه متهم یا وکلای متهم رسیدگی می شود.

اولیا دم میترا استاد در این پرونده از حق قصاص خود گذشت کردند 30 شهریور ماه حمیدرضا گودرزی وکیل محمدعلی نجفی به ایرنا گفت: دیوان عالی کشور بعد از نقض رأی قتل عمد موکلم آن را به شعبه 9 کیفری یک استان تهران برای رأی مجدد ارسال کرده است.

قاضی محمدی کشکولی، رییس شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران 12 آبان ماه درباره آخرین شرایط پرونده نجفی گفت: نظریه کارشناسی به وکلای طرفین پرونده ابلاغ شد و وکلا 7 روز فرصت دارند که نظر کتبی خود را به ما اعلام کنند.

وی گفت: اگر وکلا به نظریه کارشناسی اعتراضی داشتند باید هیات قضایی بررسی کند که آیا این اعتراضات قابل اجابت است یا نیست. بعد از طی این مراحل وقت دادرسی مجدد تعیین می شود و به پرونده رسیدگی می شود و دادگاه علنی خواهد بود.

پس از آن، وکیل محمدعلی نجفی از ارسال ابهامات مطروحه به دادگاه خبر داد و گفت: متاسفانه دادگاه ابهامات اعلام شده از سوی ما را به کارشناسان ابلاغ نکرده و فقط در قبال این موضوع وقت رسیدگی تعیین کرده است.

دو جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به این پرونده ششم و نهم آذرماه تشکیل شد و قاضی پرونده قتل میترا استاد و رئیس شعبه 9 دادگاه کیفری یک تهران ببعد از جلسه دادگاه به وبلاگ بایجانی گفت: رأی این پرونده تا یک هفته دیگر صادر می شود و سعی می کنیم با بررسی زوایای قتل یک فرایند دادرسی عادلانه بر پایه موازین قانونی در مهلت مقرر داشته باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "ابلاغ رای محکومیت نجفی ؛ 7 سال و 9 ماه حبس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ رای محکومیت نجفی ؛ 7 سال و 9 ماه حبس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید