گوگل فردا شب تاریخ ساز می گردد؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، زومیت نوشت: در فاصله یک روز به برگزاری Google I/O 2023، جزئیات اتفاقات این کنفرانس مهم و سرنوشت ساز فاش شده است.

گوگل فردا شب تاریخ ساز می گردد؟

خبرگزاری CNBC در گزارشی اختصاصی می گوید هوش مصنوعی قرار است تم مرکزی Google I/O 2023 باشد، کنفرانسی که فردا شب به وقت تهران با موضوع توسعه دهندگان برگزار خواهد شد. به گفته منابع مطلع، گوگل در این مراسم چندین خبر درباره هوش مصنوعی مولد اعلام خواهد نمود، ازجمله رونمایی یک مدل زبانی بزرگ با استفاده عمومی.

اسناد داخلی مراسم I/O نشان می دهند گوگل میخواهد از PaLM 2، جدیدترین و پیشرفته ترین مدل زبانی این شرکت، رونمایی کند. PaLM 2 بیش از 100 زبان را شامل می گردد و از مدت ها پیش در قالب کدنام Unified Language Model وارد مرحله آزمایشی شده است. این مدل زبانی توانایی زیادی در حوزه کدنویسی و حل مسائل ریاضی و آزمون های نویسندگی و تحلیل دارد.

گوگل در کنفرانس I/O میخواهد روی این موضوع تمرکز کند که هوش مصنوعی چگونه به مردم برای رسیدن به پتانسیل کامل شان یاری خواهد نمود. به همین دلیل شاهد قابلیت هایی برای بارد و موتور جست وجو خواهیم بود.

رقابت گوگل با مایکروسافت در حوزه هوش مصنوعی به بالاترین حد رسیده است و هر دو شرکت تلاشند فناوری موردبحث را وارد تعداد بیشتری از سرویس ها نمایند. مایکروسافت به لطف شرکت سازنده ChatGPT توانسته است تعداد کاربران بینگ را به شدت افزایش دهد و گوگل همچنان در حال کار روی چت بات بارد است.

گوگل مدل زبانی PaLM را در سال 2022 معرفی کرد. حدوداً دو ماه پیش شاهد معرفی API اختصاصی PaLM به همراه مجموعه ای از ابزارهای سازمانی هوش مصنوعی بودیم. گوگل می گوید این ابزارها به کسب وکارها برای فراوری متن، عکس، کد، ویدیو، صدا و موارد دیگر یاری خواهند کرد.

گوگل ماه گذشته میلادی در ادعایی هیجان انگیز گفت مدل زبانی Med-PaLM 2 که بر اساس داده های پزشکی تعلیم داده شده است می تواند سؤالات را با دقت 85 درصد پاسخ دهد و در سطح پزشک متخصص ظاهر گردد.

گوگل در مراسم I/O به روزرسانی جدیدی برای بارد معرفی می نماید تا این چت بات توانایی کدنویسی و حل مسائل ریاضی و منطق را پیدا کند. بارد بعلاوه آغاز به پشتیبانی از زبان های ژاپنی و کره ای خواهد نمود. گوگل از مدتی پیش، کار روی مدل های قدرتمندتری از بارد را آغاز نموده است.

اسناد داخلی نشان می دهد گوگل مشغول کار روی مدلی چند حالتی از بارد با نام Multi-Bard است که دیتاست بزرگ تری دارد و مسائل پیچیده ریاضی و کدنویسی را حل می نماید. گوگل بعلاوه نسخه های دیگری را با نام Big Bard و Giant Bard آزموده است.

گوگل میخواهد در I/O قابلیت های جدیدی برای ابزارهای خانواده Workspace شامل شیت و اسلایدز و میت معرفی کند. گوگل مدتی پیش گفته بود دسترسی به هوش مصنوعی را در جیمیل و داکس امکان پذیر خواهد نمود.

یک تصویر که به وسیله CNBC مشاهده شده، نوار کناری (سایدبار) را در اپلیکیشن Slides نشان می داده که شامل صفحه چت بوده است. ظاهراً در این حالت کاربر می تواند متنی را وارد کند تا تصویر مدنظر بر اساس کلمات فراوری گردد.

در مراسم چهارشنبه شب گوگل افزون بر هوش مصنوعی شاهد رونمایی گوشی تاشدنی پیکسل فولد خواهیم بود. گوگل ادعا می نماید پیکسل فولد بادوام ترین لولای گوشی های تاشدنی را دارد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "گوگل فردا شب تاریخ ساز می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل فردا شب تاریخ ساز می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید