چطور خود را با دیگران مقایسه نکنیم؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، شما بیشتر خودتان را با چه کسی مقایسه می کنید؟ اگر پاسخ این سؤال را نمی دانید، به آخرین باری فکر کنید که در رسانه های اجتماعی می گشتید.

چطور خود را با دیگران مقایسه نکنیم؟

قدمت مقایسه کردن خود با دیگران به مقدار قدمت بشر است و انسان از وقتی خود را شناخته آغاز به مقایسه کردن خود با دیگران نموده است. در این مطلب از وبلاگ بایجانی به می خواهیم ببینیم چطور از مقایسه خود با دیگران دست برداریم. با ما همراه باشید.

تمرکز بیرونی را به تمرکز درونی تغییر دهید

برگرداندن نگاهتان از بیرون به درون کار آسانی نیست، اما ارزش امتحان کردن را دارد. باید دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید، زیرا فقط خودتان می توانید به خودتان اعتبار ببخشید. ممکن است این کار کم ارزش به نظر برسد، اما بسیار مؤثر است.

اگر تا به امروز این ایده را امتحان ننموده اید یا از تصور اینکه با خودتان تعامل داشته باشید می ترسید، مطمئنا اجرای این ایده در زندگی تان خیلی سخت خواهد بود. برترین کار برای آغاز این است که با مدیتیشن یا هر روش دیگری که می شناسید با خودتان خلوت کنید.

مقدار استفاده از رسانه های اجتماعی را محدود کنید

وقتی دائم برای اعتباربخشی به خود و زندگی تان به بیرون نگاه می کنید، به راحتی در تله مقایسه اجتماعی می افتید. اگر می خواهید کمتر خودتان را با دیگران مقایسه کنید، زمان استفاده از رسانه های اجتماعی را محدود کنید. تصاویری که در آنجا می بینید اغلب به دقت طراحی شده اند تا لحظاتی بی عیب در زندگی آشفته دیگران را نشان دهند. اما باور کنید این عکس ها هیچ ارتباطی با زندگی های واقعی این افراد ندارند.

منبع محکمی از الهام بیابید

اشکالی ندارد یک یا دو نفر به عنوان منبع الهام در زندگی تان باشند. این مسئله می تواند تا حدودی راهنمایی بیرونی در زندگی تان ایجاد کند. نیازی نیست این افراد افرادی مشهور باشند، بلکه ممکن است این منبع الهام مربی یوگا، دوستی خوب، یکی از همکارانتان یا فردی باشد که در مسیری مشابه شما گام برمی دارد. وقتی احساس ناامیدبودن می کنید یا مسیرتان را گم نموده اید و ممکن است دوباره در تلۀ مقایسه بیفتید، می توانید از این افراد الهام بگیرید.

شکرگزار باشید تا در تله مقایسه نیفتید

اگر خود را متعهد کنید که عمیقا برای چیزهایی خوبی که در زندگی تان وجود دارند راضی باشید و آن ها را هر روز به خودتان یادآوری کنید. کمتر محتمل است در دام مقایسه گرفتار شوید. هروقت کسی یا چیزی می خواهد شما را دوباره به تله مقایسه بیندازد، فورا آن چیزهای خوب را به خودتان یادآوری کنید.

به علاوه، تماشا موفقیت دیگران نباید جهانی شما را به هم بریزد. حتی اگر فکر می کنید آن ها همان کاری را انجام می دهند که شما انجام می دهید، کوشش ها و موفقیت هایشان به خودشان تعلق دارد. از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید، زیرا آنچه شما تجربه می کنید با آنچه آن ها تجربه می نمایند تفاوت دارد.

مقایسه کردن خود با دیگران را انگیزه ای برای پیشرفت بدانید

تقلای انسان برای خواستن چیزی که متعلق به دیگران است وقت هدردادن است. مگر اینکه چیزی که در دیگران می بیند و می خواهد واقعا ارزشمند باشد. چه کسی را بیشتر از همه تحسین می کنید؟ چه نوع مقایسه ای می تواند به واقع برای شما مفید باشد؟ برای مثال، آیا افرادی را می شناسید که فوق العاده مهربان و باگذشت هستند؟ آیا کسانی را می شناسید که با خوبی شان واقعا اثر مثبتی در جهان می گذارند؟ به جای اینکه با افتادن در تلۀ مقایسۀ بی فایده وقت تان را تلف کنید، با مقایسه کردن خود با افراد مثبت اندیش و الهام بخش سعی کنید خودتان را به آنها شبیه کنید و فرد بهتری در زندگی تان باشید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب این کارها عزت نفس شما را نابود می نماید! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "چطور خود را با دیگران مقایسه نکنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور خود را با دیگران مقایسه نکنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید