واکنش های هیجانی خود را مدیریت کنید.

به گزارش وبلاگ بایجانی، روز پنجشنبه است. سفر تفریحی ای که با دوستتان برایش برنامه ریزی کرده اید، درست از 4 ساعت دیگر شروع می شود. شما تمام هفته سعی کرده اید درس هایتان را بخوانید و تکالیفتان را انجام دهید تا بتوانید از آخر هفته خود لذت ببرید. و

واکنش های هیجانی خود را مدیریت کنید.

مترجم: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون

روز پنجشنبه است. سفر تفریحی ای که با دوستتان برایش برنامه ریزی کرده اید، درست از 4 ساعت دیگر شروع می شود. شما تمام هفته سعی کرده اید درس هایتان را بخوانید و تکالیفتان را انجام دهید تا بتوانید از آخر هفته خود لذت ببرید. و درست همین لحظه است که معلمتان اعلام می کند روز یکشنبه امتحان دارید.

شما احتمالاً رنجیده خاطر می شوید یا ممکن است بسیار عصبانی شوید. شما ممکن احساس ناامیدی داشته باشید. و همین طور ممکن است احساس کنید تحت فشار هستید و به خاطر اندازه زیاد درس هایی که باید بخوانید دچار اضطراب شوید.

اما چه واکنشی نشان می دهید؟ چه برخوردی می کنید و چه میگویید؟

ممکن است از جا بپرید و سر معلمتان فریاد بزنید:این عادلانه نیست! ممکن است بعضی ها برای آخر هفته خودشان برنامه ریزی کرده باشند. اما شما میدانید که تا سرانجام کلاس باید خونسردی تان را حفظ کنید پس از آن می توانید احساستان را با دوستتان در میان بگذارید.

اما اگر شما آدم آرام و خودداری نباشید چه می شود؟ نگران نباشید. هرکس می تواند مهارت هایی در خود ایجاد کند تا وقتی احساسات هجوم می آورند بتواند واکنش های مناسبی بروز دهد. فقط به قدری تمرین احتیاج است.

بیاموزیم چطور واکنش های بهتری نشان دهیم

مدیریت واکنش های احساسی یعنی بتوانیم انتخاب کنیم کی و کجا احساسات خود را بروز دهیم.

کسانی که به خوبی می توانند احساسات خویش را مدیریت کنند می دانند که نشان دادن احساسات کار سالمی است اما مهم است که چگونه و چه وقت این کار را انجام دهیم. به همین دلیل است که آن ها می توانند به شیوه ای سازنده با موقعیت های مختلف رو به رو شوند:

آن ها می دانند می توانند شیوه واکنش دادن خود را انتخاب کنند به جای اینکه به احساسات خود اجازه دهند آن ها را تحت تأثیر قرار دهد و چیزهایی بگویند و کارهایی انجام دهند که در آینده از آن پشیمان شوند.

آن ها در می یابند که چه زمان برای صحبت کردن مناسب است و چه زمان بهتر است قبل از انجام کاری و نشان دادن هر گونه واکنشی، صبر کنند.

آن ها می دانند که واکنش هایشان بر اتفاقاتی که پس از آن خواهد افتاد تأثیر می گذارد- بر اینکه دیگران چگونه به آن ها پاسخ دهند و بر شیوهایی که در مورد خودشان فکر می کنند.

شما احتمالاً در موقعیتی قرار گرفته اید که کسی واکنشی بسیار احساسی از خود بروز داده است، طوری که شما برای آن فرد احساس شرمندگی می کنید. شما همچنین ممکن است در موقعیتی باشید که احساسات خودتان آن قدر قوی بوده است که برای متلاشی نشدن، باید تمام قدرت خود-کنترلی خود را به کار بگیرید.

احتمالاً شما می توانید خاطره ای را به یاد بیاورید که در آن احساسات خود را مدیریت نکرده اید. زمانی که اضطراب، عصبانیت، و یا ناامیدی رفتار شما را تحت تأثیر قرار داده است. خود را ببخشید و به این بیندیشید که به جای آن رفتار، چه می توانستید بکنید و اینکه در آینده بهتر است در چنین موقعیت هایی چه رفتاری از خود بروز دهید.

مهارت هایی که برای مدیریت احساسات به شما آموزش می دهیم بخشی از مهارت بزرگ تری است که آن را هوش هیجانی(EQ) می نامند. ایجاد تمام مهارت هایی که هوش هیجانی را می سازند احتیاج به وقت و تمرین فراوان دارند.

کسانی که می توانند واکنش های مناسبی از خود بروز دهند، در مهارت های پایه ای هوش هیجانی تبحر دارند. اما هر کسی قادر است با تمرین و ممارست این مهارت ها را در خود ایجاد کند:

هشکمک هیجانی: این مهارت بدین معنی است که در هر لحظه احساساتی را که داریم تشخیص دهیم. این مهارت از مهارت های پایه ای هوش هیجانی است. گاهی تنها دانستن نام احساسی که داریم می تواند به ما کمک کند بیشتر بر احساسات خود کنترل داشته باشیم.

درک و پذیرش احساسات: درک احساسات به این معنی است که بدانیم چرا این احساسات را داریم. برای مثال ممکن است به خودتان بگویید من احساس می کنم کنار گذاشته شدم و احساس عدم امنیت می کنم چرا که هنوز به میهمانی دعوت نشدم اما دو تن از دوستان پیش از این کارت دعوت دریافت کرده اند.

این کار از این لحاظ اهمیت دارد که متوجه می شویم با توجه به شرایط و موقعیت کنونی، داشتن این احساس قابل درک است. ممکن است با خود فکر کنیمتعجبی ندارد که در این شرایط چنین احساسی دارم. این کار مثل این است به خودمان کمی محبت کنیم و خودمان را درک کنیم. این به ما کمک می کند که احساسات خود را بپذیریم. ما میدانیم که این احساساتمان منطقی هستند و اشکالی ندارد که چنین احساساتی داشته باشیم.

پذیرش احساسات به معنای تشخیص دادن، شناختن و درک احساسات است بدون اینکه دیگران را محکوم کنیم و یا خودمان و احساسمان را مورد قضاوت قرار دهیم. اصلاً مفید نیست که به خودمان بگوییم احساسی که داریم تقصیر دیگری است.

وقتی این مهارت های پایه ای برای شما درونی و ذاتی شد، شما بیشتر قادر خواهید بود که در زمان هجوم احساسات، اقدامات مناسب تری را ارائه دهید. همچنین تمرین مهارت های پایه ای به شما کمک می کند سریع تر از احساسات مشکل ساز خود عبور کنید.

باید چه کرد؟

این موقعیت را در نظر بگیرید: همه دوستان شما دعوت نامه میهمانی را دریافت کرده اند اما شما هنوز آن را دریافت نکرده اید. زمانی که احساسات خود را شناسایی کردید، درک کرده و پذیرفتید، چطور واکنش نشان می دهید؟

1. وقتی در کنار دوستانتان هستید خود را ناراحت نشان می دهید و امیدوار هستید که آن ها دلیل ناراحتی تان را از شما بپرسند.

2. پشت سر کسانی که دعوت نامه دریافت کرده اند بدگویی کنید و بگویید که شما اصلاً قصد نداشتید به آن میهمانی بروید و برنامه های بهتری دارید.

3. با یکی از دوستانتان درد دل کنید و به او بگویید از اینکه هنوز دعوت نشده اید ناراحت هستید اما با این وجود می توانید با دوستانتان بروید.

4. به خودتان یادآوری کنید که این آخر دنیا نیست. کمی حوصله کنید و اجازه ندهید این موضوع روز شما را خراب کند.

همگی این انتخاب ها را در نظر بگیرید و فکر کنید که در صورت انجام هر کدام از این کارها چه اتفاقی خواهد افتاد. کدام واکنش به نتیجه بهتری منتهی خواهد شد؟

ما همواره در مورد اینکه چگونه واکنش نشان دهیم قدرت انتخاب داریم. وقتی که متوجه آن شدیم انتخاب گزینه های بهتر و نتیجه بخش تر ساده تر می شود.

برای اینکه بیاموزیم چگونه واکنش های بهتری داشته باشیم، باید تمرین کنیم. اما همه ما می توانیم رفتارهای احساسی مناسب تر و سالم تری داشته باشیم و احساسات خود را تحت کنترلمان درآوریم. و این چیزی است که حس خوشایندی به ما خواهد بخشید.

منبع: راسخون

به "واکنش های هیجانی خود را مدیریت کنید." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش های هیجانی خود را مدیریت کنید."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید