فضاپیمای دارت چشمانش را گشود!

به گزارش وبلاگ بایجانی به نقل از ساینس تک دیلی، این عملیات نقطه عطفی برای فضاپیما و بعلاوه تیم DART به شمار میرود. مهندسان و محققان حاضر در مرکز عملیات پروژه مذکور پس از ارتعاشات شدید پرتاب و تغییر ناگهانی دمای محیط ابزار به 80- درجه سانتیگراد در فضا، منتظر نشانه ای از موفقیت پروژه بودند.

فضاپیمای دارت چشمانش را گشود!

زیرا بخش های تلسکوپی این ابزار نسبت به هرگونه حرکتی حتی به کوچکی 5 میلیونم متر حساس هستند و تغییری کوچک در ابزار، پیامدهای جدی خواهد داشت.

اما در 7 دسامبر فضاپیما درپوش دوربین تلسکوپی DRACO را باز کرد و نخستین تصویر از محیط اطرافش را پس از ثبت به زمین فرستاد. این تصویر در فاصله 2 میلیون مایلی زمین ثبت شده که هرچند بسیار زیاد به نظر می رسد اما در مقیاس ستاره شناسی بسیار کوتاه است.

در عکس ثبت شده ستارگان درخشان در پس زمینه سیاه فضا در نزدیکی محل صورت فلکی برسائوس، برج حمل و برج ثور قرار داشتند.

تیم ناوبری DART در آزمایشگاه JPL ناسا از این ستارگان استفاده کرد تا جهت دقیقDRACO را معین کند. به این ترتیب نخستین مقدار گیری ها از شیوه قرار گرفتن دوربین نسبت به فضاپیما فراهم شده است. با یاری این مقدار ها تیم DART می تواند فضاپیما را طوری حرکت دهد که DRACO را به سمت اشیای آسمانی مورد نظر بگیرد.

این ابزار در 10 دسامبر نیز تصویر دیگری در صورت فلکی ارابه ران(Auriga) ثبت نموده است که شامه خوشه ای از ستاره ها در فاصله 4200 سال نوری از زمین است. ثبت تصاویری با تعداد زیادی ستاره به محققان یاری می نماید نقص های بصری تصاویر را رفع و بعلاوه اندازه درخشان بودن اجسام را کالیبربندی نمایند.

DART در حقیقت نخستین ماموریت آزمایش دفاع سیاره ای دنیا است که به وسیله ناسا به فضا پرتاب شده است.

قرار است فضاپیمای DART به سیارکی کوبیده تا تعیین گردد در صورتیکه در آینده سیارکی تهدید نماینده برای زمین کشف گردد، این روشی کارآمد است یا خیر. عملیات DART یک سیارک دوتایی که شامل دو صخره است و Didymos نام دارد را هدف گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فضاپیمای دارت چشمانش را گشود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای دارت چشمانش را گشود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید