زمستان هم خاموشی داریم؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، صحبت های روز گذشته وزیر نفت درباره امیدواری برای تامین گاز در زمستان، نگرانی برای تامین برق زمستان را دو چندان کرد، هرچند که مدیرعامل شرکت برق حرارتی اعلام نموده که از ماه گذشته تدابیر برای تامین برق زمستان شروع شده اما همچنان احتمال وقوع خاموشی زمستان وجود دارد.

زمستان هم خاموشی داریم؟

به گزارش وبلاگ بایجانی، جواد اوجی - وزیر نفت - شامگاه پنجشنبه (11 شهریورماه) پس از نشست با مدیران صنعت نفت در منطقه ویژه مالی انرژی پارس بر اهمیت پارس جنوبی به اسم بزرگترین تأمین نماینده گاز کشور تأکید کرد و گفت: امیدوارم با تمهیدات اندیشیده شده، زمستانی بدون چالش را سپری کنیم.

اما از زمستان سال گذشته خاموشی مهمان ناخوانده کشور شده است حتی پیش بینی می گردد که زمستان سال جاری هم خاموشی در تاریخ صنعت برق کشور ثبت گردد، محسن طرز طلب - مدیرعامل شرکت فراوری نیروی برق حرارتی درباره اندازه آمادگی نیروگاه ها به وبلاگ بایجانی گفت: هر هفته و یا هر دو هفته یکبار جلساتی را با بخش های مختلف وزارت نفت برگزار می کنیم و در حال اجرا هماهنگی هستیم که در زمستان پیش رو با مشکل روبرو نشویم و یا اندازه مسائل بسیار کم باشد.

وی با اشاره به شرایط فعلی نیروگاه ها، اظهار کرد: درحال پر کردن ذخایر سوخت مایع نیروگاه ها هستیم تا اگر در زمستان با افت فشار گاز روبرو شدیم بتوانیم از سوخت مایع استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت فراوری نیروی برق حرارتی با بیان اینکه باید تعمیرات اساسی نیروگاه ها در دستور کار قرار بگیرد تا اگر قرار باشد نیروگاه ها در زمستان از سوخت مایع استفاده نمایند با مشکل روبرو نشوند، توضیح داد: هنوز اجازه تعمیرات داده نشده و باید دمای هوا کمی کاهش یابد تا بتوان نیروگاه را از مدار خارج کرد، اگر هوا کمی خنک تر گردد و اندازه مصرف کاهش یابد می توانیم نیروگاه ها را آماده کنیم.

طرزطلب با بیان اینکه برنامه ریزی برای این مساله اجرا شده است، گفت: امیدواریم در زمستان خاموشی نداشته باشم، برنامه ریزی ها از یک ماه پیش شروع شده تا ان شاالله مسئله ای ایجاد نگردد و یا اگر مسئله ای به وجود آمد محدود باشد.

چندی پیش هم رخشانی مهر - معاون هماهنگی توزیع توانیر در همین رابطه به وبلاگ بایجانی گفت: احتمال وقوع خاموشی ها در زمستان هم وجود دارد اما از هم اکنون در کوشش هستیم تا با اعمال مدیریت از این موضوع فاصله بگیریم.

وی با اشاره به اقدامات اجرا شده برای تامین برق سال آینده، اظهار کرد: برنامه ریزی برای تامین برقی یک مساله پیوسته بوده و از هم اکنون بحث تامین برق سال آینده و پیش بینی مصرف برای سال آینده و سال های آینده در حال اجرا است، همینطور برای زمستان سال جاری هم برنامه ریزی تامین برق را از هم اکنون شروع کردیم چراکه ممکن است مصرف گاز در بخش خانگی محدودیت های سال گذشته در صنعت برق را منجر گردد که در حال برنامه ریزی برای این مساله هستیم.

وی با بیان اینکه با وزارت نفت در حال مذاکره هستیم، اظهار کرد: سوخت های مایع درحال بارگیری هستند و این ظرفیت ها تکمیل می گردد، این مساله جزو برنامه های وزارت نیرو بوده که از سمت شرکت مادر تخصصی برق حرارتی در حال پیگیری است تا ان شالله مشکل خاصی برای زمستان ایجاد نگردد.

وی اضافه کرد: بحران انرژی در زمستان اختصاص به یک کشور و منطقه ندارد و اگر بخش های تامین نماینده انرژی مثل سوخت مایع و گاز و زارت نیرو سنکرون عمل ننمایند و مسئله ای در این زمینه به وجود آید ممکن است محدودیت هایی اعمال گردد اما در کوشش هستیم که این اتفاق نیفتد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زمستان هم خاموشی داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمستان هم خاموشی داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید