جاذبه های حیرت انگیز درودِ لرستان؛ مرکز طبیعت ایران، تصاویر

به گزارش وبلاگ بایجانی، شهر دورود در شرق استان لرستان و در فاصله 86 کیلومتری شرق خرم آباد واقع شده است. این شهر که آب و هوایی معتدل و کوهستانی دارد، به قدری زیبا و دیدنی است که لقب مرکز طبیعت ایران را با خود دارد؛ زیرا به جرات می توان گفت که هیچ یک از شهرهای ایران مانند دورود این چنین از مواهب طبیعی الهی برخوردار نیست یا حداقل تعداد بسیار کمی از شهرهای ایران از نظر طبیعی این چنین غنی هستند.

جاذبه های حیرت انگیز درودِ لرستان؛ مرکز طبیعت ایران، تصاویر

پیشنهاد می کنیم اگر تا به امروز به این شهر سفر ننموده اید، در آینده حتما این کار را انجام دهید و از زیبایی های بکر و بی بدیل این شهر لذت ببرید.

هر گوشه ای از طبیعت اطراف این شهر جلوه ای بی نظیر از قدرت طبیعت و توانایی پروردگار عالم را به دیدگان شما هدیه می دهد. در ادامه شما را برترین جاهای دیدنی دورود آشنا می کنیم.

تفرجگاه باباهور

تفرجگاه باباهور یکی از تفرجگاه های شهر دورود با مساحت 500 هکتار است که در گذشته مورد غفلت واقع شده بود، اما چند سالی است که به همت شهرداری دورود جان تازه ای گرفته است و قرار است در آینده با اجرای پروژه های عمرانی عظیم مانند هتل، شهربازی، پارک صخره ای، استخر و مکانی برای قایقرانی، به یکی از عظیمترین تفرجگاه های کشور تبدیل گردد

رود سزار

رود سزار یکی از رودهای اصلی و از جاهای دیدنی لرستان است که از منطقه ها کوهستانی دورود، الیگودرز، ازنا و اشترینان می گذرد و در جهت راه آهن جنوب حرکت خود را به سمت جنوب ایران ادامه می دهد. وجود این رودخانه باشکوه، خروشان و پر و پیج در دل کوه های زاگرس زیبایی استان لرستان و منطقه ها بکر دو رود را دو چندان نموده است.

دریاچه گهر

آب شفاف و بلورین یکی از ویژگی های منحصربه فرد دریاچه گهر است

در دامنه کوه های زاگرس و در منطقه حفاظت شده اشترانکوه، دریاچه ای زیبا به نام دریاچه گهر واقع شده است، از دو بخش گهر عظیم و گهر کوچک تشکیل شده است. گهر عظیم که دارای 1700 متر طول، 400 تا 800 متر عرض و 28 متر عمق در عمیق ترین نقطه است، از دو بخش ساحل صخره ای و ساحل ماسه ای تشکیل شده است. قسمت های غربی و شرقی دریاچه که ساحل آن ها ماسه ای است، برای شنا مناسب هستند، اما ساحل صخره ای دریاچه اصلا برای این کار مناسب نیستند. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا، 2,360 متر است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این دریاچه، آب بسیار شفاف و بلورین آن است به طوری که ماهی های کف دریاچه در عمق 4 متری کاملا تعیین هستند. دریاچه ای دیگری هم در بالای دریاچه اصلی قرار گرفته است که با 40 دقیقه پیاده روی در امتداد جوی آبی که به دریاچه اصلی می ریزد، می توانید به آن برسید.

آب دریاچه به وسیله رودی به نام تاپله تامین می گردد که دارای آبی بسیار شفاف و بستری پر از سنگ های صیقلی است که چشم انداز جالبی را به وجود آورده اند. دریاچه گهر در 35 کیلومتری شهرستان دورود واقع شده و دسترسی به آن از داخل شهر امکان پذیر است.

آبشار دره اسپر

آبشار دره اسپر که به آن ازنادر هم گفته می گردد، پس از بیرون زدن از دل کوهستان با حرکت در میان جویباری دل فریب در میان کوهستانی که مأمن جنگل های انبوه و محل جوشش چشمه های متعدد فصلی است، طراوت خاصی به دره اسپر می بخشند. برای رسیدن به آبشار ازنادر، پس از رسیدن به روستای دره اسپیر، باید یک ساعت پیاده روی کنید.

دشت لاله های واژگون رزستان دورود

لاله واژگون یکی از زیباترین گونه های گل های زینتی در جهان است که شکل منحصر به فرد و میزان آن، زیبایی آن را دو چندان نموده است. دشت لاله های واژگون رزستان یا رزسو در 10 کیلومتری شهر دورود و نزدیک روستای دره اسپر در قرار گرفته و برترین زمان بازدید از آن نیمه دوم فروردین و اوایل اردیبهشت است.

کوه پریز

کوه پریز یکی از جلوه های فوق العاده طبیعت دورود به ارتفاع 3070 متر است که در جنوب درود قرار گرفته است. یکی از جاذبه های دیدنی این کوه، تنگه نیگا است که آبشار و چشمه شگفت انگیز وقت و ساعت را در خود جای داده است. یکی از جاذبه های شگفت انگیز این کوه، چاه ساز دهل است که از داخل آن صداهایی عجیب شبیه به ساز دهل که یکی از سازهای محلی استان لرستان است، شنیده می گردد. دلیل این موضوع هنوز به طور قطع تعیین نیست، اما احتمالا وجود آبشار خروشان در انتهای این چاه یا ورود و خروج هوا با فشار زیاد، دلیل این موضوع است. زمانی که سر خود را به داخل چاه می برید، بدنتان به دلیل فشار بالای هوا به داخل چاه کشیده می گردد. آبشارهای متعدد و سراب زیبای روستای دره اسپر، از دیگر زیبایی های این کوه هستند.

آبشار وقت ساعت

منبع:پایگاه خبری بازتاب گهر دورود

یکی یکی دیگر از آبشارهای حیرت آور دیگری که در فاصله 287 کیلومتری شهرستان دورود واقع شده است، آبشار وقت و ساعت است که یک ویژگی منحصر به فرد آن را از سایر آبشارهای لرستان متمایز شده است. این آبشار در غار وقت ساعت به ارتفاع 15 متر و عمق 50 متر، از سقف غار به کف آن فرو می ریزد.

نکته جالب اینجا است که این آبشار 50 دقیقه جریان پیدا می نماید و جریان آن پس از این مدت برای 2 ساعت کاملا متوقف می گردد و سر و صدای عجیبی در غار ایجاد می گردد. این آبشار در 20 کیلومتری جنوب دورود، 10 کیلومتری روستای برآفتاب واقع شده است.

کوه قارون

نمایی زیبا از رود قارون و رود سزار

کوه قارون یکی دیگر از جاذبه های بکر اطراف دورود است که در 15 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. کوهستان قارون جنگل های بلوط، چشمه ها، کوه ها و دره های متعددی را در خود جای داده برترین زمان برای بازدید از این کوهستان نیمه فروردین تا نیمه اردیبهشت است؛ چراکه طبیعت بهاری این منطقه واقعا چشم نواز است.

آبشار آبگرم

آبشار آبگرم، آبشاری پلکانی است از ارتفاعات کوهی به نام بشر سرچشمه می گیرد. که در انتهای جهت خود به رود سزار می ریزد. گفته می گردد طول این آبشار از سرچشمه ایران تا نقطه ای به سزار می ریزد، 500 متر است. درختان کهن بلوط کنار آبشار هم زیبایی خاصی به آن بخشیده اند. آبشار آبگرم در 23 کیلومتری جنوب غرب دورود واقع شده و به دلیل نزدیکی به چم چید، آن را آبشار چم چید هم می نامند.

تالاب ازگن

در نزدیکی آبشار آبگرم، تالابی فصلی به نام تالاب ازگن واقع شده است که فصلی بوده و بارش های منطقه آب آن را تامین می نمایند. این تالاب تا اواخر بهار آب دارد و برترین بازدید از آن اواخر نیمه فروردین تا نیمه اردیبهشت است.

غار منو

منبع: درودلند

غار منو که در 25 کیلومتری جنوب دورود و جنوب شرقی روستای گورکش واقع شده است. این غار در ارتفاع 300 تا 400 متری از سطح زمین قرار گرفته است و دهانه آن رو به آسمان است. غار منو دارای سه تالار است در این تالار که اصلی ترین تالار غار است و برای رسیدن به آن احتیاج به تجهیزات کوهنوردی دارید، استلاگمیت ها و استلاکتیت ها آهکی چشم انداز بسیار زیبایی به وجود آورده اند.

آبشار پوران یا آبشار بیشه

آبشار پوران یا آبشار بیشه یکی دیگر از آبشارهای فوق العاده مجذوب کننده و دیدنی اطراف دورود است که در ایستگاه بیشه در واقع شده است اطراف این آبشار تا نقطه برخورد با زمین 48 متر است و پس از آن ده متر دیگر را هم طی می نماید تا به رود سزار برسد. عرض تاج این آبشار هم 20 متر است.

آبشار بیشه در دل کوه های زاگرس با زیبایی تمام از هر گردشگری دل ربایی می نماید و مجاورت آن با جنگل های انبوه بلوط و روستای بیشه، زیبایی آن را مضاعف نموده است. ضمناً تفرجگاهی در راه آهن بیشه با امکاناتی نظیر اتاقک های چوبی، حمام، سرویس بهداشتی و محلی برای برپایی چادر در فضایی بسیار زیبا ایجاد است که از اول خرداد تا شهریور، پذیرای گردشگران است.

تنگه عزیزآباد

در روستای عزیز آباد که حدودا در 15 کیلومتری جاده دورود به سمت بروجرد واقع شده است، تنگه ای به نام تنگه عزیزآباد واقع شده است که حقیقتا تکه ای از بهشت است. در این تنگه و مخصوصا در انتهای آن آبشارهای گوناگونی با ارتفاع های مختلف وجود دارد. رویش گونه های مختلف گل ها و درختان گوناگون در دل صخره ها، هر بیننده ای را وادار به تحسین قدرت خداوند می نماید.

پس از رسیدن به روستای عزیزآباد و طی کردن یک جهت خاکی که طی کردن آن 10 دقیقه طول می کشد، با 10 تا 15 دقیقه پیاده روی می توانید به این بهشت زمینی برسید. بیشه پیرتو و بیشه لنج آباد دو بیشه زیبای اطراف دورود هستند که در بهار طبیعت فوق العاده زیبایی دارند. غار مرده یکی دیگر از جاذبه های شهرستان دورود بوده که در روستای دریژان از توابع شهرستان دورود قرار گرفته است.

منبع: گردشبان

به "جاذبه های حیرت انگیز درودِ لرستان؛ مرکز طبیعت ایران، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های حیرت انگیز درودِ لرستان؛ مرکز طبیعت ایران، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید