توهم نظم نوین جهانی به خاتمه رسیده است

به گزارش وبلاگ بایجانی، این مطلب بخشی از سخنرانی فیور لوکیانوف در پنل برگزار شده با عنوان ژئوپولیتیک رقابت و همسویی ها: رقابت های استراتژیک تا کجا پیش خواهند رفت؟ است که در یک کنفرانس مجازی برگزار شده در روز شنبه 20 نوامبر 2021 میلادی مطرح شده بود.

توهم نظم نوین جهانی به خاتمه رسیده است

فیودور لوکیانوف*؛ روسیه بخشی از منطقه آسیا و اقیانوسیه محسوب می گردد و همزمان از آن فاصله گرفته است نه از نظر جغرافیایی بلکه از نظر ذهنی. تفکر سیاسی روسیه هنوز بیش از حد غرب محور است.

در خصوص رویارویی امریکا و شوروی در طول جنگ سرد و ارتباط آن با رویارویی فعلی امریکا و چین در منطقه می توان گفت ثبات جنگ سرد برپایه بازدارندگی هسته ای و قدرت تخریب تضمین شده متقابل پایدار بود. با این وجود، تفاوت مهمی بین زمان جنگ سرد و شرایط فعلی در نزاع میان امریکا و چین وجود دارد. جنگ سرد یک تضاد ایدئولوژیک بود، اما هر دو ایدئولوژی متضاد مبتنی بر فلسفه غرب و برخاسته از یک پارادایم فرهنگی مشترک بودند.

اکنون می توانیم با برخورد فرهنگ ها روبرو باشیم که شرایط را به طرز چشمگیری پیچیده تر می سازد. تفاوت مهم دیگر آن است که در طول جنگ سرد کشور های ضعیف تر مجبور به انتخاب یکی از طرفین (امریکا یا شوروی) بودند، اما در عصر حاضر به علت افول دنیا گرایی احتمالا کشور های ضعیف به هر طریق ممکن در کوشش خواهند بود تا از انتخاب بین یک بلوک به ضرر بلوک دیگر و اطاعت از قواعد آنان خودداری نمایند.

یکی از قربانیان اصلی دوران پس از جنگ سرد اعتماد به روابط بین الملل بود. این دوره، توهم گذار به نظم نوین دنیای را به وجود آورد، اما اکنون این دوره به اتمام رسیده است. در حال حاضر روابط بین الملل بر مبنای شرایطی است که در آن اعتماد باید بر مبنای واقع گرایی و بحث صریح در خصوص توازن قوای نظامی باشد. چین و امریکا به عنوان بازیگران کلیدی در منطقه باید این تغییرات را جدی قلمداد نمایند و از این تصور که وابستگی متقابل مالی می تواند ما را از شر جنگ محافظت کند دست بردارند.

*رئیس شورای سیاست گذاری خارجی و دفاعی روسیه و مشاور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه

منبع: فرارو

به "توهم نظم نوین جهانی به خاتمه رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توهم نظم نوین جهانی به خاتمه رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید