تبخیر آب افزایش می یابد

به گزارش وبلاگ بایجانی، تهران (پانا) - بر اساس گزارش موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، آنالیز شرایط تبخیر در حوضه های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده این فرایند با افزایش روبه رو خواهد شد.

تبخیر آب افزایش می یابد

مقدار تبخیر آب در حوضه های آبریز کشور یکی از مهم ترین مسائل در به وجودآمدن کم آبی یا پرآبی است، به طوری که هرچه مقدار تبخیر بیشتر باشد شرایط تأمین آب هم مسائل بیشتری خواهد داشت.

بر اساس اعلام مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، شرایط پتانسیل تبخیر نسبت به میانه 5 سال اخیر به صورت پراکنده در بعضی از منطقه ها کشور افزایشی و نسبت به هفته گذشته برای منطقه ها واقع در نواحی جنوبی تا مرکز کشور افزایشی خواهد بود.

شرایط پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به میانه 5 سال اخیر به جز جنوب شرق کشور، در سایر منطقه ها کشور عمدتاً همراه با افزایش خواهد بود.

بعلاوه شرایط پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، دارای الگوی تقریباً مشابه در مقایسه با دوره 5 سال اخیر خواهد بود

پیش بینی اختلاف میانه هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه برای این هفته

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به 21 مرداد نسبت به هفته گذشته صفر میلیمتر است، درحالی که این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر 0.4 میلیمتر است.

این شرایط برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی 0.4 میلیمتر و این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیز 6 دهم میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به 21 مردادماه نسبت به هفته گذشته 8 دهم میلیمتر است، بعلاوه این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر 3 دهم میلی متر است.

این شرایط برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته 0.5 میلیمتر و این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی د و دهم میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به 21 مردادماه نسبت به هفته گذشته 1 میلیمتر است، درحالی که این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر 0.7 میلیمتر است.

این شرایط برای حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته 1.4 میلیمتر و این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر 0.3 میلیمتر است.

پیش بینی اختلاف میانه هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه برای هفته منتهی به 28 مردادماه

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به 28 مردادماه نسبت به هفته گذشته 1.6 میلیمتر خواهد بود، درحالی که این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر2.3 میلیمتر است.

این شرایط برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته 0.4 میلیمتر خواهد بود و این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر 1.7 میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به 28 مردادماه نسبت به هفته گذشته چهاردهم میلیمتر است، درحالی که این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر چهاردهم میلیمتر است.

این شرایط برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته 1.6 میلیمتر خواهد بود و این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر 2.1 میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به 28 مردادماه نسبت به هفته گذشته منفی هفت دهم میلیمتر است، درحالی که این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی دو دهم میلیمتر است.

این شرایط برای حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته یک میلیمتر خواهد بود و این مقدار نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر دو دهم میلیمتر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تبخیر آب افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبخیر آب افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید