امامزاده سلطان کریمشاه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان جنوبی به شمار می رود

به گزارش وبلاگ بایجانی، جاذبه ها/ براساس خبرهای منتشر شده، امامزاده سلطان کریمشاه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان جنوبی به شمار می رود.

امامزاده سلطان کریمشاه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان جنوبی به شمار می رود

بقعه ای است واقع در قله جنوب روستای خانیک که به سلطان کریمشاه معروف هست. بعضی علت نامگذاری روستا به عنوان خانیکشاه را وجود این امامزاده می دانند. در کتب تاریخی و جغرافیایی بارها به وجود این امامزاده در روستای خانیک اشاره شده که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می گردد: در فرهنگ جغرافیایی ایران نشریه جغرافیایی ارتش آورد: خانیک شاه دهی است از دهستان برون بخش حومه شهرستان فردوس. آقای دکتر لطف الله مفخم در کتاب فرهنگ آبادی های ایران آورد: خانیک شاه یکی از آبادی های فردوس بشمار می آید و آقای علی اکبر دهخدا در کتاب لغت نامه نگاشت: خانیکشاه دهی است از شهرستان فردوس.

در دفتر بقاع متبرکه اداره اوقاف خراسان آورد سلطان کریم شاه در خانیک مدفون است. آقای دکتر محمد حسین پاپلی در فرهنگ آبادی آورد: امامزاده سلطان کریم شاه در فردوس مدفون شده و محل دفن امامزاده سلطان کریم شاه را در روستای خانیک قرار داد. کار بازسازی کامل این بقعه از چند سال قبل با همت مردم روستا آغاز شده است.

منبع: همگردی

به "امامزاده سلطان کریمشاه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان جنوبی به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امامزاده سلطان کریمشاه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان جنوبی به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید