افزایش هزینه خانوارها در زمستان 1401

به گزارش وبلاگ بایجانی، نرخ تورم سالانه دی ماه 1401 برای خانوار های کشور به 46.3 درصد رسیده که نسبت به همین زمان در ماه قبل، 1.3 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

افزایش هزینه خانوارها در زمستان 1401

هزینه خانوار ها بیش از یک و نیم برابر شد

به گزارش اقتصاد نیوز، مرکز آمار ایران در اقدامی کم سابقه، تورم دی ماه را در نخستین روز بهمن منتشر نکرد و بالاخره دیروز این آمار منتشر شد.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، افزایش تورم نقطه ای نسبت به دی سال قبل به گونه ای بوده که نسبت همین موقع از سال قبل، بیش از یک و نیم برابر هزینه بر دوش خانواده ها گذاشته شده است.

افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در دی ماه 1401 به عدد 51.3 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 51.3 درصد بیشتر از دی 1400 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای دی 1401 در مقایسه با ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 3.9 واحد درصدی به 69.2 درصد رسیده و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 2.3 واحد درصدی به 41.2 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 50.6 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.7 واحد درصد افزایش داشته است. بعلاوه این نرخ برای خانوار های روستایی 54.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3.5 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه دی 1401 به 4.3 درصد رسیده که در مقایسه با همین موقع در ماه قبل، 2.4 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات 4.1 درصد و برای گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات 4.5 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 4.3 درصد و 4.3 درصد است که نسبت به ماه قبل برای خانوار های شهری 2.2 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 3.1 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه دی ماه 1401، برای خانوار های کشور به 46.3 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.3 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

بعلاوه نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 45.5 درصد و 50.0 درصد است که برای خانوار های شهری 1.2 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 1.4 واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه سبزیجات (پیاز، بادمجان و کاهو) و گروه انواع گوشت (گوشت گوسفند، گوشت گاو یا گوساله و انواع ماهی) و گروه میوه و خشکبار است. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات، گروه حمل و نقل (انواع اتومبیل سواری)، گروه هتل و رستوران (انواع غذا های سرو شده در رستوران) و گروه بهداشت و درمان (انواع دارو) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 43.7 درصد برای دهک دهم تا 53.2 درصد برای دهک اول است.

منبع: فرارو

به "افزایش هزینه خانوارها در زمستان 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش هزینه خانوارها در زمستان 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید