کمک های اولیه گرمازدگی

به گزارش وبلاگ بایجانی، در یک روز گرم، مانند همین روزهایی که آن را سپری می کنید در فشار و ازدحام داخل اتوبوس یا در یک تاکسی که دستگیره اش خراب است و جریان هوا نیست و شما تا رسیدن به مقصد از شدت گرما حالت تهوع می گیرید، خانم یا آقایی را می بینید که با صورت گداخته و عرق کرده و در ضعف و بی حالی دچار سرگیجه شده است و یا در اصطلاح خودمان گرمازده شده. می دانید چطور می توانید به او کمک کنید؟

کمک های اولیه گرمازدگی

کمک های اولیه گرمازدگی

در یک روز گرم، مانند همین روزهایی که آن را سپری می کنید در فشار و ازدحام داخل اتوبوس یا در یک تاکسی که دستگیره اش خراب است و جریان هوا نیست و شما تا رسیدن به مقصد از شدت گرما حالت تهوع می گیرید، خانم یا آقایی را می بینید که با صورت گداخته و عرق کرده و در ضعف و بی حالی دچار سرگیجه شده است و یا در اصطلاح خودمان گرمازده شده. می دانید چطور می توانید به او کمک کنید؟

علایم

علایم گرمازدگی طیف بسیار گسترده ای دارد، از احساس زودرس خستگی شروع می شود و تا کما و تشنج و حتی بیهوشی پیش می رود. منتها شایع ترین نوع آن همان گرمازدگی ساده است که با تعریق فراوان، احساس سستی و رخوت و عطش زیاد همراه است.

چه کار کنیم؟

بهترین کمکی که می توانید به فرد گرمازده بکنید این است که اطراف او ازدحام نکنید و او را از محیط گرم خارج کرده و اگر مایعات خنک دارید به او بخورانید. اگر در خیابان هستید یقه پیراهن یا گره روسری را باز کرده و یا در صورت امکان لباس های اضافی اش را درآورید. بهترین مایعی که می توانید به فرد گرمازده که در واقع تعادل الکترولیت هایش به هم خورده است بدهید دوغ خنک است. البته آب میوه هم مطلوب است. سعی کنید او را محکم باد بزنید و یا اگر دسترسی به پنکه دارید جلوی پنکه بخوابانیدش و با پارچه خیس گردن و سینه او را خنک کنید.

و بالاخره این که اگر فرد گرمازده هشیار نیست، باید سریع او را از محیط خارج کرده و با اورژانس تماس بگیرید.

منبع: http://www.salamat.com

منبع: راسخون

به "کمک های اولیه گرمازدگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمک های اولیه گرمازدگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید