هشت میلیارد خسارت سیل به بناهای تاریخی ایلام

به گزارش وبلاگ بایجانی، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از آسیب هشت میلیارد تومانی سیل نوروز به آثار تاریخی این استان اطلاع داد. عبدالمالک شنبه زاده با بیان اینکه باران و در پی آن سیل در دو مرحله به آثار تاریخی استان آسیب وارد نموده، بیان نمود: در نخستین بارش باران، آسیب آثار تاریخی ایلام قدری جزئی تر بودند و هفت اثر تاریخی هر کدام با آسیب های 10 تا 15 درصد خسارت دیدند. او امامزاده سیدابراهیم در بخش زرین آباد شهرستان دهلران، امامزاده سید صلاح الدین محمد در شهرستان آبدانان، پل پسر و دختر و قلعه سام در شهرستان چرداول، قلعه پور اشرف در شهرستان دره شهر، آتشکده سیاهگل در شهرستان ایوان و قلعه کنجان چم در شهرستان مهران را بناهای تاریخی برشمرد که در نخستین دور بارش ها دچار آسیب شدند. به گفته او، این آثار در بخش هایی دچار نشت آب شدند، گچ ها از بین رفته و دیوارها آسیب داشتند و حدود یک میلیارد تومان در بخش خسارت به آثار تاریخی ایلام، آسیب به آن ها وارد شده بود.

هشت میلیارد خسارت سیل به بناهای تاریخی ایلام

دور دوم بارش ها و آسیب هفت میلیارد تومانی

شنبه زاده با بیان اینکه سیل اصلی با فاصله چند روز در روزهای 10 تا 12 فروردین و با درجه بارندگی بسیار بالا، آسیب های زیادی به آثار استان وارد نموده، اضافه نمود: علاوه بر آثاری که در دور اول آسیب دیده بودند، آثار دیگری مانند پل گاومیشان در شهرستان دره شهر، امامزاده مهدی صالح در دره شهر، بخش هایی از شهر تاریخی سیمره به علت قرارگیری در داخل شهر و آثار قرار گرفته در کناره های رودخانه سیمره خسارت تماشاد.

بعضی تپه های باستانی به طور کامل زیر آب رفتند

مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام با بیان اینکه حجم زیادی از آثار تاریخی استان ایلام شامل تپه ها و محوطه های تاریخی نیز هستند، گفت: با توجه به فلسفه استقرار تمدن ها در نزدیکی آب و قرار گرفتن بسیاری از تپه ها در کنار رودخانه سیمره این شهر تاریخی و آثار قرار گرفته در کناره رودخانه دچار آسیب های زیادی شدند. او در باب آسیب آثار تاریخی ایلام با اشاره به اینکه متاسفانه بعضی از تپه های باستانی به طور کامل زیر آب رفتند و آسیب جدی تماشاد، اضافه نمود: بعضی لایه ها به طور کامل شسته شده اند، بعلاوه شیارهایی وسط تپه ایجاد شد که باعث شده بود لایه های باستانی از بین بروند و دچار آسیب دیدگی شدیدی شوند. وی تپه فرخ آباد، تپه غران و چک دوستعلی را جز 12 تپه باستانی دانست که به طور کامل زیرآب رفته و ادامه داد: با فروکش کردن آب، تپه ها پایش شدند. متاسفانه شیارهایی در تپه ها ایجاد شده که باعث شسته شدن لایه های باستانی و از بین رفتن آن ها شده است. به گفته او در مورد خسارت به آثار تاریخی ایلام، برآورد کارشناسان میراث فرهنگی برای حفاظت بیشتر و نجات بخشی این آثار و محوطه های تاریخی در استان ایلام، حدود هفت میلیارد تومان است که به سازمان میراث فرهنگی اعلام شده است.

کشف خمره های آذوقه، آسیاب و سنگ آسیاب

شنبه زاده با اشاره به کشف دو خمره ذخیره آذوقه در کناره دیواره رودخانه زرانگوش در سیل اتفاق افتاده، شرح داد: با شسته شدن کناره های رودخانه، دو خمره از کناره دیوار و از دل خاک بیرون زده بود که دسترسی به آن خیلی سخت بود. تا زمان فروکش کردن آبِ رودخانه امکان انتقال خمره ها وجود نداشت، چون باید از رودخانه عبور می کردیم و این کار شدنی نبود، بنابراین در کنار حفاظت های فیزیکی، با فروکش کردن آب و بیرون آمدن خمره ها از آب پیروز به انتقال خمره ها به موزه شدیم. او بعلاوه از کشف یک آسیاب و سنگ آسیاب تاریخی در شهر تاریخی دره شهر در سیمره اطلاع داد و اضافه نمود: با توجه به تاریخی بودن کل آن منطقه، این اثر تاریخی در همان منطقه می ماند.

آسیب تاسیسات گردشگری

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام در ادامه با اشاره به آسیب تماشا بعضی تاسیسات گردشگری و زیرساخت های آن در سیل های اتفاق افتاده، اظهار کرد: در نیمه دوم سفرهای نوروزی، به علت احتمال وقوع بحران خوشبختانه با کاهش زیاد ورود گردشگران به این استان روبرو شدیم. شنبه زاده با اشاره به پیش بینی ستاد بحران استان از وقوع سیل شدیدتر و تذکرهای مکرر شبکه های ملی نسبت به شرایط آب و هوایی منطقه ها غرب و جنوب غرب کشور اضافه نمود: در نیمه اول سفرهای نوروزی با استقبال خوبی روبرو بودیم، اما با توجه به تذکرها، تعداد گردشگران ما در نیمه دوم کمتر شد، اداره میراث فرهنگی نیز به علت احساس خطر برای حضور گردشگران در استان، حدود 10 واحد گردشگری را که در کنار حاشیه رودخانه ها و سدها ساخته شده بودند، مسدود کرد و اجازه ورود نداد که خوشبختانه پیشگیری بسیار خوبی بود تا شاهد اتفاقات بدتری نباشیم.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "هشت میلیارد خسارت سیل به بناهای تاریخی ایلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشت میلیارد خسارت سیل به بناهای تاریخی ایلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید