معبد آرتمیس یکی از عجایب هفتگانه جهان، عکس

به گزارش وبلاگ بایجانی، معبد آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه جهان است. این بنا در سال 550 قبل از میلاد در ترکیه کنونی ساخته شده است. معبد آرتمیس هم اکنون در نزدیکی شهر سلجوق و بناهای تاریخی اِفِسوس واقع شده است.

معبد آرتمیس یکی از عجایب هفتگانه جهان، عکس

معبد آرتمیس در شهر افسس در حدود 50 کیلومتری شهر ازمیر ترکیه قرار داشته است. معبد آرتمیس به عنوان زیباترین بنای روی زمین شناخته می شده است و به همین دلیل در میان عجایب هفتگانه جا دارد. هرچند که زیربنای باقی مانده از این معبد تاریخ ساخت آنرا قرن هفتم قبل از میلاد معین می کند. اما راه یافتن معبد آرتمیس در فهرست عجایب هفتگانه به حدود 550 قبل از میلاد مربوط می شود.

معبد آرتمیس در شهر افسس در حدود 50 کیلومتری شهر ازمیر ترکیه قرار داشته است

معبد آرتمیس که به آن معبد بزرگ مرمرین گفته می شود، توسط قارون شاه لیدی به کرسیفون (Chersiphron) معمار یونانی سفارش داده شد. معبد با مجسمه های برنزی که توسط ماهرترین مجسمه سازان آن زمان ساخته شده بودند تزئین شده بود. هنرمندانی نظیر فیدیاس، پلی کلیتوس (Ploycleitus)، کرسیلاس (Kresilas) و فرادمون (Phradmon).

بازرگانان، جهانگردان، صنعتگران و پادشاهان از معبد آرتمیس دیدن می کردند و احترام خود را با آوردن هدایای مختلف ابراز می نمودند. تحقیقات اخیر باستان شناسی به یافتن تعدادی از این هدایا که شامل مجسمه های طلا و عاج آرتمیس، گوشواره ها، دستبندها و گردنبندهایی زیبا اثر صنعتگران جهانهستند منجر شده است.

عکس های معبد آرتمیس

تاریخچه معبد آرتمیس

در شب 21 ژوئیه سال 365 پیش از میلاد، مردی به نام هروستراتوس (Herostratus) برای جاودانه کردن نام خود در تاریخ، معبد را آتش زد و در واقع به هدف خود دست یافت. اسکندر مقدونی هم در همین شب به جهان آمد. بنا به گفته پلوتارک تاریخ نگار، درآن شب آرتمیس چنان درگیر مراقبت از زاده شدن اسکندر بود که نتوانست از معبد خود محافظت کند.

معبد آرتمیس به عنوان زیباترین بنای روی زمین شناخته می شده است

اسکندر پس از فتح آسیای کوچک اقدام به ساخت مجدد معبد آرتمیس کرد که تا بعد از مرگ وی در سال 323 پیش از میلاد، همچنان در دست ساختمان بود. در قرن اول پس از میلاد، هنگامی که سنت پل برای تبلیغ مسیحیت به افسس سفر کرد، با شمار زیادی از پیروان آرتمیس روبه رو شد که به هیچ وجه قصد ترک ایزدبانوی خود را نداشتند. در سال 262 میلادی معبد آرتمیس توسط قبیله گوت ازنو ویران شد. اهالی شهر سوگند خوردند تا آنرا مجدداً بنا کنند.

معبد آرتمیس در قرن چهارم میلادی که بیشتر اهالی افه سوس به مسیحیت گرویده بودند شکوه و جلال خود را از دست داده بود. اهالی افه سوس پس از آخرین تهاجم منجر به ویرانی معبد آرتمیس در سال 401 میلادی، کم کم شهر را ترک کردند و این شهر متروک در اواخر سده 19 میلادی کشف و کندوکاو شد. این اکتشاف زیربنای معبد آرتمیس را نمایان ساخت.

معبد آرتمیس از مکانهای دیدنی ترکیه

معماری معبد آرتمیس

معبد آرتمیس با زیر بنای چهارگوش خود، برخلاف نمونه های دیگر از مرمر ساخته شده و یک ورودی زیبا و تزئینی به حیاط بزرگ ساختمان داشته است. پلکان مرمری طبقه همکف را به بالکن های بلند و بزرگی متصل می کردند که کف آن در حدود 8 متر در 130 متر بوده است. 127 ستون در بنای معبد آرتمیس به کار رفته که ارتفاع آنها 20 متر و با سرستونهای ایونی و کناره های کنده کاری شده بوده است. گچکاری بنای معبد آرتمیس به شکل دورج ستونی است. ستونها در ردیفهای منظم در کل محوطه به جز منطقه مرکزی - که محل قرارگیری خانه الهه بود - قرار گرفته بودند.

تصاویر معبد آرتمیس

معبد آرتمیس تعداد فراوانی از آثار هنری را درخود جا داده بود. از جمله 4 مجسمه برنزی باستانی از قبیله آمازون که توسط بهترین هنرمندان دوران ساخته شده بودند. هنگامی که سنت پل به دیدن شهر آمده بود، معبد با ستونهای طلایی و مجسمه های کوچک نقره ای و نقاشی های متعدد تزئین شده بود. هیچ شاهدی مبنی بر وجود مجسمه آرتمیس در مرکز معبد وجود ندارد اما دلیلی هم برای وجود نداشتن آن در دست نیست.

منبع: گردشبان

به "معبد آرتمیس یکی از عجایب هفتگانه جهان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد آرتمیس یکی از عجایب هفتگانه جهان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید