بزرگترین گنج انگلستان که بعد از سی سال جستجو کشف شد!

به گزارش وبلاگ بایجانی، در دهۀ 1980 میلادی در جزیرۀ جرزی (Jersey) انگلستان یک زن به دو جویندۀ فلزات عتیقه به نام های ریچارد مایلز و رِگ مید گفت که مزرعۀ پدرش احتمالا تعداد زیادی سکۀ قدیمی را در خودش پنهان نموده است. او که در هنگام بیرون کشیدن ریشۀ یک درخت از مزرعه اش تعدادی سکۀ نقره پیدا نموده بود، به آن دو نفر اجازه داد که در این مزرعه جستجو نمایند.

بزرگترین گنج انگلستان که بعد از سی سال جستجو کشف شد!

به گزارش فرادید، اما پیدا کردن گنجینه به این سادگی ها نبود؛ مید و مایلز حدود سی سال در این مزرعه به جستجو پرداختند و گهگاهی سکه هایی را به صورت پراکنده پیدا می کردند. اما در ماه می سال 2012 بود که آن ها بالاخره گنج اصلی را یافتند؛ گنجینه ای حیرت انگیز که واقعا ارزش این جستجوی سی ساله را داشت. آن ها بلافاصله بعد از مشاهدۀ گنجینه به اهمیت آن پی بردند و بعد از پر کردن حفرۀ حدودا یک متری که کنده بودند، موضوع را با مسئولان میراث باستانی جرزی در میان گذاشتند.

(مید و مایلز، جویندگان گنجینه)

چهار هفته بعد، باستان شناسان دوباره محل را حفاری کردند. آن ها اصلا تصورش را نمی کردند که با چه یافتۀ عظیمی رو به رو هستند. در روز دوم حفاری بود که آن ها توانستند تمام ابعاد گنجینه را مشاهده نمایند.

این گنجینه شامل حدود 70 هزار سکۀ دو هزارساله از تمدن سلتیک بود که روی هم تلنبار شده و به هم چسبیده بودند، در حالیکه لایه ای از زنگ زدگی روی آن ها را پوشانده و آن ها را به هم چسبانده بود. این گنجینه حدود یک متر و نیم طول و 70 سانتیمتر عرض داشت و ضخامت آن به 15 سانتیمتر می رسید.

(گنجینۀ سکه ها قبل از بیرون آوردن از خاک و تمیزکاری)

باستان شناسان تصمیم گرفتند این مجموعه را به همان شکلی که در زمین قرار داشت بیرون بیاورند تا آسیبی به آن نرسد. این کار پر زحمتی بود که مدت زیادی به طول انجامید. اما سخت ترین کار این بود که بعد از بیرون آوردن گنجینه آن را از خاک و آلودگی که دو هزار سال روی آن را پوشانده بود پاک نمایند. این کار بیش از دو سال طول کشید.

(مصنوعات طلایی در لابه لای سکه ها به چشم می خورند)

باستان شناسان برای تشخیص محتویات دقیق این گنجینه حتی از عکسبرداری اشعۀ ایکس نیز استفاده کردند؛ معلوم شد که به غیر از سکه های نقره ای و مسی، این مجموعه شامل اشیاء ارزشمند دیگری مثل گردنبند ها و دستبند های طلایی، مهره های شیشه ای و مصنوعات دیگری از این نوع نیز هست.

این یافتۀ حیرت انگیز تا به امروز بزرگترین گنجینۀ سکه های سلتیک است که در جهان کشف شده. این گنجینه که در سال 2012 در یکی از جزایر بریتانیا از زیر خاک بیرون آمد، سال جاری بار دیگر در یک گالری نو به نمایش عمومی درآمده است.

منبع: فرارو

به "بزرگترین گنج انگلستان که بعد از سی سال جستجو کشف شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین گنج انگلستان که بعد از سی سال جستجو کشف شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید